PoradyPółmaska czy pełna maska lakiernicza – różnice, zalety i wady

Półmaska czy pełna maska lakiernicza – różnice, zalety i wady

-

Potrzebujesz maski do lakierowania karoserii pojazdów? Zwykłe jednorazówki odpadają, więc pozostaje wybór pomiędzy półmaską a pełną maską lakierniczą. Skupimy się dziś na zaletach i wadach tych dwóch rozwiązań. Opiszemy także podstawowe różnice między nimi, które mogą zaważyć na korzyść jednej z propozycji.

Półmaska lakiernicza 

Półmaska lakiernicza chroni przede wszystkim drogi oddechowe lakiernika, co za tym idzie, jest niezwykle ważnym uzupełnieniem wyposażenia fachowca. Wyróżnia ją to, że jej budowa skupia się głównie na zakryciu ust i nosa, oczy pozostają więc bez ochrony. Maska zakładana jest na zapięcie z regulacją. Dzięki czemu można ją bez najmniejszych problemów wyregulować względem kształtu głowy. Półmaska lakiernicza ma wymienne filtry, które trzeba regularnie podmieniać na nowe, czyste. Sprawdź, jakie są zalety, ale i wady takiego rozwiązania.

Półmaska czy pełna maska lakiernicza – różnice, zalety i wady

Zalety półmaski lakierniczej

Najważniejsza zaleta masek półpełnych to bez dwóch zdań możliwość bezpiecznego lakierowania elementów metalowych czy tych z tworzyw sztucznych. Wszystko za sprawą filtrów zastosowanych w takich konstrukcjach. Co więcej, brak części chroniącej oczy pozwala wykorzystywać maskę osobom noszącym okulary. Ponadto produkt ten ochroni przed aerozolami, oparami rozpuszczalników i gorącymi parami, gdy jest wyposażony w pochłaniacz. Maska z filtrem węglowym powstrzyma także nieprzyjemne zapachy. Gdy kupujesz taką maskę, w zestawie zawsze masz nakładki ochronne na filtry, używaj ich, kiedy skończysz pracę, będziesz miał pewność, że te nie zużyją się szybciej, niż zakładałeś. Warto na koniec dodać, że półmaski lakiernicze mają niższą cenę, ze względów ekonomicznych warto na nie postawić.

Wady półmaski lakierniczej

Zasadniczą wadą, co można było uznać także za zaletę, jest fakt, że półmaska nie chroni oczu użytkownika. Nieumiejętne posługiwanie się pistoletem lub lakierowanie nawet przy delikatnych ruchach powietrza może sprawić, że lakier dostanie się do oczu. Dlatego też wiele osób, szczególnie początkujących decyduje się na wersję pełną. Maska do lakierowania dostępna w ofercie sklepu internetowego Dlalakierni.pl wraz z ochroną oczu pozwala pracować po prostu bezpieczniej. Choć nie da się ukryć, że to wersja półpełna jest wygodniejsza w użytkowaniu.

Pełna maska lakiernicza

Pełna maska lakiernicza, jak sama nazwa wskazuje, zakrywa całą twarz wraz z oczami. Odpowiednio dobrany rodzaj i rozmiar takiej ochrony skutecznie przylega do twarzy, dzięki czemu substancje niebezpieczne nie przedostają się przez szczeliny na skórę twarzy. Istnieją wersje masek, w których powietrze nie jest zasysane przez użytkownika z zewnątrz, a dostarczane przez zbiornik. Taka przyłbica z dopływem powietrza gwarantuje najwyższą skuteczność ochrony. 

Półmaska czy pełna maska lakiernicza – różnice, zalety i wady

Zalety maski lakierniczej

Maska do malowania w wersji pełnej jest przede wszystkim wyborem bezpieczniejszym. Dobrze przylega do skóry, twarz chroniona jest w sposób skuteczny. Filtry w takich maskach najczęściej zatrzymują drobinki lakieru, pyłu, kurzu, ale również gazy, jeśli jest to wersja z pochłaniaczem. Produkt z dodatkowym zbiornikiem gwarantuje jeszcze większe bezpieczeństwo. Zastosowanie wysokiej jakości filtrów, dbanie o ich stan i regularną wymianę sprawi, że lakiernik może czuć się pewnie podczas wszelkich prac.

Wady maski lakierniczej

Wadą pełnej maski do malowania jest fakt, iż praca w okularach korekcyjnych jest wręcz niemożliwa. Złe dobranie rozmiaru i kształtu produktu do kształtu głowy może skutkować pojawieniem się szczelin. Przez nie przedostanie się nie tylko zapach, ale również drobinki lakieru na skórę, do oczu, a nawet i dróg oddechowych. Należy więc dobrać produkt przystosowany dla konkretnego użytkownika.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ