Duża część z nas nie staje przed takim dylematem, wybierając po prostu beznynę bezołowiową 95. To niewątpliwie najpopularniejsze paliwo i zarazem najtańsze. Czy najlepsze do każdego motocykla i czy warto lać do baku inne?

Zabytki

Silniki motocykli zabytkowych przystosowane były do benzyny ołowiowej. Jako jeden ze składników wykorzystywano tetraetyloołów, który miał działanie przeciwstukowe. To właśnie zawartość tego składnika, spowodowało stopniowe wycofywanie benzyn ołowiowych. Tetraetyloołów jest bowiem środkiem silnie toksycznym. Dla przykładu – PKN Orlen wycofał z produkcji to paliwo w roku 2000.

Jakie są objawy uszkodzonej skrzyni biegów w motocyklu? Wyskakujący bieg, wyjąca skrzynia, zgrzyt przy wrzucaniu biegu

Posiadacze weteranów nie mają obecnie wyjścia i są zmuszeni do używania benzyny bezołowiowej. Stosowanie jej w starszych silnikach może jednak skutkować wypalaniem się gniazd zaworowych. W celu ich zabezpieczenia należy wzbogacić skład paliwa o specjalne dodatki potasowe. Koszt 50 ml takiego specyfiku, to kilka złotych. Proporcje mieszania wynoszą przeważnie 1:1000, więc jedno opakowanie wystarczy na 50 litrów paliwa.
Przykładem takiego specyfiku jest Unikat+, produkowany przez krajowy koncern Orlen. Podobne produkty bez problemu znajdziemy na popularnych portalach aukcyjnych, na stacjach benzynowych czy w sklepach motoryzacyjnych.

95 czy 98?

Ducati Streetfighter V4 2020 dane techniczne opis prezentacja

Paliwa 98 oktanowe reklamowane są, jako klasa premium, o znacząco wyższej jakości i parametrach. Ma to się przekładać na lepszą pracę silnika i na poprawę spalania.
Paliwa takie, jak Lotos Dynamic 98, Shell V-Power, Orlen Verva, 98 BP Ultimate, są wzbogacane dodatkami uszlachetniającymi, które mają przekładać się na niższe spalanie, zwiększanie osiągów i żywotności elementów silnika. W stosunku do zwykłych 95-tek skład jest poszerzony, m.in. o substancje myjące, przeciwkorozyjne i przeciwutleniające.
W przypadku niektórych motocykli, stosowanie paliwa 98 oktanowego może okazać się przymusem. Zdarza się bowiem, że producent zaleca używanie wyłącznie takiej właśnie benzyny, z uwagi na wymogi jednostki napędowej.

Ceny paliw 98-oktanowych są o około 5 – 10 procent wyższe. Testy, dostępne w sieci wskazują, że wbrew zapowiedziom producentów, wzrost mocy silnika zasilanego takim paliwem jest albo bardzo niski, albo nie ma żadnej różnicy.

Stosowanie paliw Premium ma za to inną zaletę. Choć nasz motocykl nie nabierze wigoru, to przy użyciu paliwa 98-oktanowgo może okazać się, że będzie ekonomiczniejszy. To za sprawą dokładniejszego spalania. Ponadto, w dłuższej perspektywie czasowej, sięganie po to paliwo przyniesie bonus w postaci lepszej pracy i trwałości jednostki napędowej.

Dwusuwy

Silniki dwusuwowe, z racji przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych, wymagają mieszkanki paliwa i oleju, która zapewnia odpowiednie smarowanie tłoka i cylindra. Mieszanie obu składników należy przeprowadzić według zaleceń producenta. Jeżeli przeliczanie wymaganych proporcji sprawia nam trudność, bez problemu znajdziemy w sieci przydatne kalkulatory.

Oczywiście bolączki te nie dotyczą użytkowników pojazdów wyposażonych w dozowniki, które odciążają od żmudnych obliczeń.

Zastosowanie paliwa 98-oktanowego w dwusuwach daje bardziej wyczuwalny efekt poprawy osiągów, niż w przypadku jednostek 4T. Należy, przy tym pamiętać, że wiąże się z tym znaczny spadek trwałości silnika.

Paliwo niskiej jakości

Abstrahując od przypadków chrzczenia paliwa, to z benzyną o niskiej jakości spotkać możemy się w krajach Trzeciego Świata. Zdarza się, że dostępne paliwo ma ok. 80 oktanów. Używanie takiej benzyny może przynieść opłakane skutki, zwłaszcza w motocyklach z katalizatorem. Niskooktanowe paliwo może spowodować bowiem jego zablokowanie. Rozwiązanie jest demontaż katalizatora, albo sięgnięcie po dodatki, które podnoszą liczbę oktanów.1 KOMENTARZ

  1. “80 oktanów”,”Podnoszą liczbę oktanów”?! Nie ma takiej jednostki jak “oktan”!!!Istnieje liczba oktanowa.Jak macie takie bzdury pisać to lepiej nie piszcie wcale

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.