Uszczelnienia promieniowe wału, które potocznie są zwane „Simeringami” odgrywają bardzo ważną rolę. Mianowicie służą one po to, aby utrzymać środek smarny między ruchomymi częściami w maszynach czy innych urządzeniach. Co więcej, zabezpieczają ich elementy przed wniknięciem różnych zanieczyszczeń. Chciałbyś uzyskać więcej informacji na temat działania simmeringu? W takim razie musisz koniecznie przeczytać ten artykuł, a dowiesz się wszelkich niezbędnych i ciekawych kwestii. Sprawdź sam!
Skład i cechy charakterystyczne simeringów
Tak jak oringi, x-ringi bądź inne uszczelki techniczne większość typów simeringów powstaje właśnie z polimerowego kauczuku. Ich cechą charakterystyczną jest bez wątpienia kształt przekroju, który przypomina trochę literę „c”. W skład simeringów wchodzi również metalowy wkład usztywniający, czyli nic innego jak elastyczna warga, która uszczelnia wałek. Równie ważną częścią simeringów jest sprężyna zaciskowa, która sprawia, że warga uszczelniająca przywiera ściśle do powierzchni wału. Niektóre simeringi mają zewnętrzną powłokę wykonaną z blachy powleczonej elastomerem.
Rodzaje pierścieni uszczelniających
W zależności od budowy simeringi można podzielić na kilka rodzajów:
- Simering A – jest to najprostszy rodzaj pierścienia. Posiada standardową konstrukcję bez wargi przeciwpyłowej. Sprawdzi się do pracy przy ciśnieniu do 0,02 MPa.
- Simering AO – jest to pierścień uszczelniający wzbogacony o dodatkową wargę przeciwpyłową. Nie tylko chroni układ przed wnikaniem zanieczyszczeń, ale też umożliwia zastosowanie dodatkowego smarowania między wargami. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi 0,02 MPa.
- Simering AH – jest to pierścień z dodatkową wargą przeciwpyłową, który przeznaczony jest do wałów o mniejszej prędkości obrotowej. Natomiast zapewnia on większą szczelność, co pozwala na użycie go w układach o znacznie większym ciśnieniu – do 0,5 MPa.
Główną rolą simeringu jest zapewnienie odpowiedniego uszczelnienia. Wykonanie wargi uszczelniającej z kilku rodzajów gum pozwala na dobranie odpowiedniej do danego urządzenia. Dużym zainteresowaniem na rynku cieszą się również uszczelki typu A, AO i AH wykonane z gumy NBR, FPM/FKM lub SI. Zatem warto wiedzieć o nich coś więcej:
- Simering z gumy NBR – powstaje z polimerowego kauczuku butadienowo-akrylonitrylowego. Jest to bardzo popularny i tani materiał o relatywnie dobrych właściwościach. Simering jest zdolny do pracy w temperaturze od -30 do +100°C, a dodatkowo jest odporny m.in. na gorącą wodę, płyny hydrauliczne, smary, oleje, alkohole, benzynę, rozcieńczone kwasy i roztwory wodne soli. Jednak nie należy go stosować do cieczy hydraulicznych HFD, stężonych kwasów, płynów hamulcowych, węglowodorów aromatycznych i chlorowanych.
- Simering z gumy FPM/FKM – wytwarzany jest z tzw. kauczuku fluorowego, który nie tylko zapewnia wysoką tolerancję na temperatury (od -20 do +200°C), ale także jest odpornny m.in. na ozon, promieniowanie UV, próżnię, kwasy nieorganiczne (azotowy, fosforowy, siarkowy, solny), węglowodory alifatyczne i aromatyczne, oleje mineralne oraz trudnopalne ciecze hydrauliczne typu HSC.
- Simering z gumy SI – to uszczelka wykonana z kauczuku silikonowego. Dzięki temu, że nie zawiera żadnych dodatków substancji toksycznych to może być stosowana za każdym razem, kiedy maszyny bądź ich ruchome części mają bliski kontakt z żywnością lub lekarstwami. Warto również podkreślić, że silikon jest odporny na promieniowanie UV, tlen, ozon, rozcieńczone roztwory soli, wodę do temperatury 100°C, smary, oleje mineralne, alkohole i określone niepalne ciecze hydrauliczne HSD.
W jaki sposób działają pierścienie uszczelniające?
Simmering jest montowany pomiędzy poruszające się części konstrukcyjne różnego typu maszyn czy też urządzeń. Metalowy pierścień opiera się tu o inne elementy, natomiast guma uszczelniająca dociskana jest do powierzchni wału dzięki sprężynie. Podczas gdy wał zaczyna wykonywać ruch obrotowy, elastyczna warga zapewnia odpowiednią szczelność. W głównej mierze zapobiega to wydostaniu się na zewnątrz oleju, który pokrywa wał. Co więcej, wargi zatrzymują olej także, gdy wał stoi w miejscu i nie obraca się.
Ważne jest również to, aby zachować odpowiednią grubość warstwy smarnej. Grubość ta wynika z równowagi sił działających na simmering – siły hydrodynamicznej oraz sił promieniowych. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wartość sił promieniowych. Ich zbyt wysoka wartość może doprowadzić do zmniejszenia żywotności uszczelniania. Natomiast w przypadku zbyt niskiej wartości siły może być zaburzona szczelność.
Uszczelniacze typu simmering – korzyści
Simmeringi poza uszczelnianiem układu mechanicznego zapewniają mnóstwo korzyści. Najważniejsze z nich to:
- niezawodna ochrona przed zanieczyszczeniami
- skuteczne uszczelnienie układu
- zapobieganie wypływowi smaru lub płynu hydraulicznego
- ochrona i przedłużenie żywotności urządzeń
- bezpieczeństwo użytkowania sprzętu
Podsumowanie
Pamiętaj, że tylko dzięki simeringom najlepszej jakości będziesz w stanie chronić oraz bezpiecznie korzystać z wszelkich urządzeń lub maszyn. Równie ważne jest także to, jakie rodzaje materiałów są wykorzystywane do produkcji simeringów. Najlepiej jeśli w skład wchodzi kauczuk i polimer kauczukowy z różnymi domieszkami, ponieważ ma to znaczny wpływ na fizyczne i chemiczne właściwości uszczelek. Simeringi różnych typów znajdziesz na: https://hp-sc.pl/pol_m_Uszczelnienia-Techniczne_Simeringi-164.html.