Kwota mandatu za nieopłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych może być bardzo wysoka – nawet 45 tys. zł. Tymczasem wielu z nas zapomina o tym obowiązku, narażając się na nieprzyjemności.

Kiedy kupujemy nowy motocykl lub samochód od osoby fizycznej niemal zawsze zobowiązani jesteśmy do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Kiedyś był to warunek zarejestrowania pojazdu, dziś urzędy nie wymagają już okazania potwierdzenia zapłaty, pozostawiając odpowiedzialność nabywcy.

Być może dlatego właśnie wielu z nas zapomina o PCC w ferworze kupowania nowego pojazdu. Pamiętamy o rejestracji, ubezpieczeniu, przeglądzie i wielu innych sprawach, te podatkowe nam często umykają. Tymczasem mandat karnoskarbowy za brak PCC wynosi od 1/10 do do dwudziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to, że w najgorszym razie możemy za swoją niefrasobliwość zapłacić nawet…. 45 tys. zł!

Przeczytaj koniecznie: Sprzedaż motocykla, a jazda próbna. Jaki dokument podpisać z klientem?

Wprawdzie taki wymiar kary to rzadkość, bo zwykle kwoty przyznawanych mandatów oscylują wokół najniższej wartości, czyli 225 zł, ale szkoda tracić nawet taką kwotę. Jeśli zorientowałeś się, że zapomniałeś zapłacić PCC, warto wraz z zaległą deklaracją, złożyć w Urzędzie Skarbowym tak zwany czynny żal, czyli wyjaśnić pisemnie powody opóźnienia zapłaty podatku. To właśnie czynny żal jest powodem łagodniejszego wymiaru kary.

Przeczytaj koniecznie: Gdzie wykupić najtańsze ubezpieczenie OC i AC na motocykl?

Podatek od czynności cywilnoprawnych naliczany jest od wartości przedmiotu umowy, ale uprzedzamy – jeśli urzędnik nabierze podejrzeń co do rzeczywistej wartości zakupionego przez nas motocykla czy samochodu, może sam określić jego wartość na podstawie średnich cen rynkowych lub nawet powołać rzeczoznawcę. W przypadku różnicy wartości przekraczającej 30%, zostaniemy obciążeni jej kosztem.

Deklarację podatku od czynności cywilnoprawnych składa się na formularzu PCC-3. Zwolnione są z niego osoby kupujące pojazdy od firm. Podatku nie trzeba płacić także wówczas, gdy pojazd nabywany jest na potrzeby osoby niepełnosprawnej.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.