O ile przyspieszyć na motocyklu potrafi praktycznie każdy, nawet początkujący adept motocyklizmu bez prawa jazdy, o tyle wytracenie prędkości jest już o wiele trudniejsze i nie należy do najłatwiejszych zadań. Czy nowoczesne systemy elektroniczne, takie jak zakrętowy ABS, pomagają w wytraceniu pędu, czy może przeszkadzają i wydłużają drogę hamowania?

Od czego zależy optymalne hamowanie

Na pewno niejeden doświadczony motocyklista powie, że sam woli mieć kontrolę nad hamulcami i nie chce, żeby w jego działanie ingerowała elektronika. Choć w redakcji mamy przejechanych setki tysięcy kilometrów, nie ma u nas kozaka, który powiedziałby, że potrafi w każdych warunkach optymalnie zahamować. Przy głębszej analizie tematu okazuje się, że idealne hamowanie, czyli takie na granicy przyczepności zależy od: opon (wzór bieżnika, twardość i skład mieszanki, ciśnienie), temperatury (zarówno układu hamulcowego, ogumienia jak i podłoża), rodzaju drogi, rozkładu mas na motocyklu (pozycja kierowcy, pasażera), stanu zawieszenia, stanu technicznego układu hamulcowego, rodzaju tarcz hamulcowych, okładzin ciernych, przewodów hamulcowych (stalowy oplot, gumowe: nowe, stare) itd… Można wymienić jeszcze kilka innych parametrów.

Czy potrafisz idealnie dobrać siłę hamowania?

Jeżeli jesteś przekonany, że potrafisz w ułamku sekundy, podczas awaryjnego hamowania, optymalnie dobrać siłę nacisku twoich obu prawych kończyn to… albo jesteś niekoronowanym mistrzem świata, albo po prostu masz przerost ego. Według nas sztuka optymalnego wytracania prędkości jest dla przeciętnego motocyklisty wręcz tajną magią i skuteczne wyhamowanie przed przeszkodą wiąże się przede wszystkim z dużą dozą szczęścia, a dopiero potem z umiejętnościami.

Cornering ABS czyli ABS zakrętowy

Najnowsze systemy ABS, które wykorzystują bezwładnościowe moduły pomiarowe (IMU), które mierzą kąty przechyłu motocykla w kilku płaszczyznach, współpracują z systemami elektroniki typu anty-wheelie, kontrolą trakcji, czy systemem panującym nad unoszeniem tylnego koła podczas hamowania – uwierzcie nam – potrafią wyhamować skuteczniej (na krótszym dystansie) i bezpieczniej (bez uślizgu kół powodującego przewrotkę) niż większość z nas, jak nie wszyscy. Możliwe, że lepiej poradziłby sobie tylko wjeżdżony w swój motocykl zawodnik na specjalnie przygotowanym do tego torze. Może.

Mocne, czyli skuteczne hamowanie

W obecnej chwili praktycznie jedynym zadaniem współczesnego motocyklisty, dosiadającego nowoczesnej maszyny, jest szybkie wciśnięcie w opór dźwigni hamulca/hamulców, a resztę będzie starał się załatwić elektroniczny system ABS-u.

Jak działa hamowanie z ABS-em w praktyce

Zobaczcie jak to wygląda w praktyce. Przedstawiamy filmowe wyjaśnienie działania systemu ABS i cornering ABS na przykładzie systemów stosowanych przez austriackiego KTM-a.

Zestaw ABS-u do motocykla – czy da się dołożyć ten system?

A na koniec odpowiedź na często zadawane przez internautów pytanie – czy da się dołożyć ABS do motocykla? Niestety nie. Motocykl albo fabrycznie jest wyposażony w ten system, albo też nie. Jeżeli nie ma ABS-u, to mieć go już nie będzie. Podobnie jak w przypadku skrzyni biegów – nie zrobimy z manuala automatu i odwrotnie. Dziwicie się, że o tym piszemy? Wyobraźcie sobie, że jedno z często wpisywanych haseł w wyszukiwarkę google brzmi: “abs do motocykla allegro”

1 KOMENTARZ

  1. To, że nie ma nie znaczy, że nie może być. Kwestia tego, że prawdopodobnie nie opłaca się wyprodukować takiego systemu osobno, bo musiałby być dopasowany do każdego motocykla oddzielnie. Sam układ ABS nie jest skomplikowany, ale potrzebna byłaby ingerencja w układ hamulcowy poprzez jakiś rozdzielacz tak, aby jak najmniej ingerować w oryginalny. Kwestia sterownika jest w tym wszystkim najłatwiejsza. Poza tym gdzie to my wszystko zmieścić, skoro za wiele przestrzeni wolnej nie ma w każdym motocyklu.
    Nawet jeżeli by już istniał, to cena byłaby dla większości niedozaakceptowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.