Samochody osobowe prędzej, czy później się zepsują. Gdy nasz pojazd nie nadaje się już do użytku, trzeba się go pozbyć. Wówczas mamy kilka możliwych dróg do wyboru. Można spróbować odsprzedać samochód, jeśli jest w na tyle dobrym stanie, by potencjalny nabywca był zainteresowany wymontowaniem wybranych części. W innym wypadku możemy oddać samochód do kasacji. Zezłomowanie to dobry wybór w przypadku samochodów powypadkowych oraz tych szczególnie starych. Poniżej podpowiadamy, jak pozbyć się pojazdu krok po kroku.

Zezłomowanie – optymalne rozwiązanie dla aut niekompletnych

W przypadku samochodów w bardzo złej kondycji, a zwłaszcza tych niekompletnych najlepszym wyborem jest zezłomowanie. W tym celu należy odnaleźć najbliższą stację demontażu oraz dostarczyć do niej stary samochód. Wiele stacji oferuje usługę transportu, na co warto zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru.

W czasie demontażu pojazd jest ważony. Jeśli stwierdzi się braki w wadze, będziemy musieli dopłacić za każdy brakujący kilogram. Po dokonaniu formalności otrzymamy zaświadczenie o kasacji, z którym musimy udać się do urzędu w celu wyrejestrowania samochodu. Powinniśmy to zrobić przed upływem 30 dni.

Do przeprowadzenia kasacji konieczne jest dysponowanie odpowiednimi dokumentami – dowodem rejestracyjnym, polisą OC, kartą pojazdu oraz tablicami rejestracyjnymi. Jeśli złomowany pojazd nie należy do nas (np. samochód firmowy) lub jesteśmy jednym z jego właścicieli (np. samochody małżonków), konieczne jest dysponowanie odpowiednim upoważnieniem.

Skupowanie aut – kiedy i dla kogo?

Skup aut to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla osób pragnących szybko pozbyć się swojego pojazdu w zamian za konkretną kwotę. Jeśli nie masz czasu na przygotowanie samochodu do sprzedaży, jego dokładne oczyszczenie oraz zamieszczenie ogłoszeń w internecie, wówczas najlepiej wybrać właśnie tę opcję.

Skupowanie aut rozpoczyna się od dokładnych oględzin pojazdu i dokonania wyceny. Na jej wysokość składają się: stan techniczny pojazdu, stan jego najważniejszych elementów, rocznik produkcji oraz model. Wiele punktów skupu pojazdów jest otwarta na negocjacje cen.

Zaletą tego rozwiązania jest szybkość – zapłatę za pojazd otrzymamy natychmiast, a pracownicy firmy skupującej dopełnią za nas wszelkich urzędowych formalności.

Komis samochodowy – alternatywa dla skupowania aut

Działanie komisu samochodowego różni się od punktów skupu aut. Przede wszystkim – komis nie odkupuje od nas pojazdu, a jedynie pośredniczy w jego sprzedaży. W komisie zostawiamy nasz samochód, gdzie potencjalni klienci mogą go obejrzeć. Pracownicy komisu pośredniczą w sprzedaży oraz zajmują się doradztwem, ponadto prowadzą działania promocyjne, wystawiają pojazd na aukcjach i w inny sposób aktywnie poszukują nabywcy.

Komis to rozwiązanie dla osób, które pragną sprzedać pojazd za wyższą kwotę niż zaproponowana w skupie aut, a jednocześnie nie spieszy im się z uzyskaniem zapłaty. Za usługę pośrednictwa w komisie będziemy musieli zapłacić prowizję, pobieraną w momencie, gdy samochód zostanie sprzedany. Należy uwzględnić to podczas kalkulowania kosztów, jeśli zależy nam na wyborze najbardziej opłacalnego sposobu pozbycia się pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.