czw, 13 Maj 2021

Jak się pozbyć starego samochodu – kiedy sprzedaż, a kiedy złomowanie?

-

Samochody osobowe prędzej, czy później się zepsują. Gdy nasz pojazd nie nadaje się już do użytku, trzeba się go pozbyć. Wówczas mamy kilka możliwych dróg do wyboru. Można spróbować odsprzedać samochód, jeśli jest w na tyle dobrym stanie, by potencjalny nabywca był zainteresowany wymontowaniem wybranych części. W innym wypadku możemy oddać samochód do kasacji. Zezłomowanie to dobry wybór w przypadku samochodów powypadkowych oraz tych szczególnie starych. Poniżej podpowiadamy, jak pozbyć się pojazdu krok po kroku.

Zezłomowanie – optymalne rozwiązanie dla aut niekompletnych

W przypadku samochodów w bardzo złej kondycji, a zwłaszcza tych niekompletnych najlepszym wyborem jest zezłomowanie. W tym celu należy odnaleźć najbliższą stację demontażu oraz dostarczyć do niej stary samochód. Wiele stacji oferuje usługę transportu, na co warto zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru.

W czasie demontażu pojazd jest ważony. Jeśli stwierdzi się braki w wadze, będziemy musieli dopłacić za każdy brakujący kilogram. Po dokonaniu formalności otrzymamy zaświadczenie o kasacji, z którym musimy udać się do urzędu w celu wyrejestrowania samochodu. Powinniśmy to zrobić przed upływem 30 dni.

Do przeprowadzenia kasacji konieczne jest dysponowanie odpowiednimi dokumentami – dowodem rejestracyjnym, polisą OC, kartą pojazdu oraz tablicami rejestracyjnymi. Jeśli złomowany pojazd nie należy do nas (np. samochód firmowy) lub jesteśmy jednym z jego właścicieli (np. samochody małżonków), konieczne jest dysponowanie odpowiednim upoważnieniem.

Skupowanie aut – kiedy i dla kogo?

Skup aut to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla osób pragnących szybko pozbyć się swojego pojazdu w zamian za konkretną kwotę. Jeśli nie masz czasu na przygotowanie samochodu do sprzedaży, jego dokładne oczyszczenie oraz zamieszczenie ogłoszeń w internecie, wówczas najlepiej wybrać właśnie tę opcję.

Skupowanie aut rozpoczyna się od dokładnych oględzin pojazdu i dokonania wyceny. Na jej wysokość składają się: stan techniczny pojazdu, stan jego najważniejszych elementów, rocznik produkcji oraz model. Wiele punktów skupu pojazdów jest otwarta na negocjacje cen.

Zaletą tego rozwiązania jest szybkość – zapłatę za pojazd otrzymamy natychmiast, a pracownicy firmy skupującej dopełnią za nas wszelkich urzędowych formalności.

Komis samochodowy – alternatywa dla skupowania aut

Działanie komisu samochodowego różni się od punktów skupu aut. Przede wszystkim – komis nie odkupuje od nas pojazdu, a jedynie pośredniczy w jego sprzedaży. W komisie zostawiamy nasz samochód, gdzie potencjalni klienci mogą go obejrzeć. Pracownicy komisu pośredniczą w sprzedaży oraz zajmują się doradztwem, ponadto prowadzą działania promocyjne, wystawiają pojazd na aukcjach i w inny sposób aktywnie poszukują nabywcy.

Komis to rozwiązanie dla osób, które pragną sprzedać pojazd za wyższą kwotę niż zaproponowana w skupie aut, a jednocześnie nie spieszy im się z uzyskaniem zapłaty. Za usługę pośrednictwa w komisie będziemy musieli zapłacić prowizję, pobieraną w momencie, gdy samochód zostanie sprzedany. Należy uwzględnić to podczas kalkulowania kosztów, jeśli zależy nam na wyborze najbardziej opłacalnego sposobu pozbycia się pojazdu.

Sponsorowany
Sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Starcie miejskich urwisów – Zontes 310R i BMW G 310 R 2021 [dane techniczne, test, opis]

Przeznaczeniem prezentowanych motocykli nie są długie wyprawy, tory wyścigowe czy bezdroża. Jest jednak miejsce, gdzie sprawują się nad wyraz dobrze, sprawdzając się lepiej od...

BMW R 18 i R 18 z nowymi opcjami wyposażenia

BMW R 18 to model, który swoją premierą mocno namieszał w motocyklowym świecie. Nie ma się co dziwić - piękne połączenie wyjątkowego designu z...

Braking – marka wybierana przez mistrzów nareszcie dostępna w Polsce

Układ hamulcowy jest podstawowym elementem każdego motocykla. Pozornie banalny, ale tak naprawdę niezwykle istotny i skomplikowany, zwłaszcza w sportowych jednośladach. w wyczynowych maszynach kluczowe...

Pościgów ciąg dalszy – wyprzedził motocyklem z ogromną prędkością nieoznakowany radiowóz

Spokojnie, chwilowy przestój w naszych artykułach odnośnie pościgów za motocyklistami to sprawa nieco gorszej pogody. 41-letni motocyklista w województwie podlaskim wyprzedzał sznur samochodów jadąc...

Indian ROADSHOW w Bieszczadach już od 3 do 6 czerwca 2021 – wpadnij przetestować najnowsze modele motocykli w BPM

Indian ROADHSHOW to najgrubsza impreza najstarszej amerykańskiej marki motocykli, która w tym roku odbędzie się na początku czerwca w przepięknych okolicznościach. Jeżeli chcecie przetestować...