Sezon motocyklowy za jakiś czas dobiegnie końca. Najbardziej zapaleni miłośnicy dwóch kółek z pewnością mają w planach wyprawy, nawet w trudniejszych warunkach pogodowych, jednak większość z nas przesiądzie się do samochodów. Nie oznacza to rezygnacji z dalszych wyjazdów – wręcz przeciwnie – możliwość zwiedzania najbardziej atrakcyjnych lokalizacji turystycznych poza sezonem wydaje się naprawdę zachęcająca. Dla osób prowadzących firmę najwygodniejszym środkiem transportu może być w tym wypadku pojazd leasingowany…
Posiadając samochód na własność, w dowolnej chwili jesteśmy w stanie samotnie, czy też w towarzystwie, wybrać się w podróż krajową lub zagraniczną. W takich sytuacjach najczęściej upewniamy się tylko, że nasza polisa ubezpieczeniowa jest wystarczająca. Nieco inaczej wygląda to w przypadku aut leasingowanych. Tutaj wiele zależy od firmy świadczącej usługę finansowania. Na szczęście wraz z rozwojem turystyki samochodowej i motocyklowej leasingodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, pozwalając na sprawne dopełnienie wszystkich formalności w wygodny sposób.
Leasing a prywatne użytkowanie pojazdów
Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy leasingowane pojazdy mogą być wykorzystywane do celów innych niż służbowe? Oczywiście jest to dopuszczalne – wiele osób prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na tę formę finansowania z myślą nie tylko o podróżach służbowych czy dojazdach do zleceniodawców i kontrahentów, ale także o użytkowaniu prywatnym. Podobnie jest w przypadku przedsiębiorstw, które w ramach prowadzenia floty firmowej udostępniają swoim pracownikom samochody służbowe z możliwością ich używania na co dzień w celach osobistych. Zabronienie tego typu wykorzystania pojazdów mogłoby wiązać się ze spadkiem zainteresowania leasingiem na rzecz innych usług finansowania, co byłoby niekorzystne dla każdej ze stron – zarówno firm oferujących leasing samochodowy, jak i ich klientów. Dotknęłoby to również producentów pojazdów (musimy pamiętać o tym, że to właśnie branża leasingowa napędza krajową sprzedaż nowych aut).
Leasingobiorcy mogą oczywiście wybrać, czy chcą korzystać ze środka transportu wyłącznie w sprawach dotyczących działalności firmy, czy właśnie w trybie mieszanym. W zależności od tego oraz wartości pojazdu będącego przedmiotem umowy różnią się korzyści podatkowe dla przedsiębiorcy. Jeśli zdecyduje się on na użytkowanie samochodu dostawczego czy osobowego wyłącznie w celach związanych z działalnością, może odliczyć 100% VAT od rat leasingowych, podczas kiedy w przypadku pojazdu wykorzystywanego w trybie mieszanym, będzie to 50%. Kluczowa jest również wartość takiego auta, ponieważ zasada ta dotyczy środków transportu do 150 tys. złotych lub 225 tys. w przypadku aut elektrycznych. Jeżeli chcemy więc wyjeżdżać na prywatne wycieczki także poza kraj, dotyczy nas opcja druga.
Podróżowanie z drugim kierowcą w aucie leasingowanym
Jeżeli planujemy długi wyjazd z osobami towarzyszącymi, o wiele bardziej prawdopodobne niż to, że samodzielnie będziemy prowadzić pojazd przez setki kilometrów, jest zamiana z innym kierowcą. To rozwiązanie o wiele bezpieczniejsze i wygodniejsze dla podróżujących – każdy będzie mógł pozwolić sobie na chwilę odpoczynku bez konieczności spędzania dużej ilości czasu na postojach. Jak więc wygląda prowadzenie wziętego w leasing samochodu przez osoby trzecie? Ze względu na obowiązujące usługobiorcę zapisy umowy i wedle OWUL przedstawionego przez firmę leasingową, to on jest użytkownikiem takiego pojazdu. Nieuwzględnione w dokumentacji osoby nie mogą więc siadać za kierownicą, ponieważ mogłoby to doprowadzić do naliczenia kar lub nawet zerwania umowy. Chyba że…
No właśnie – nieuwzględnione osoby. Leasingodawcy na szczęście przewidują możliwość prowadzenia pojazdu przez innych użytkowników. Wymaga to jednak wcześniejszego kontaktu z przedstawicielem firmy finansującej pojazd. Na prośbę klienta wystawiane jest w takich sytuacjach specjalne upoważnienie do kierowania autem przez osoby trzecie. Konieczne jest jedynie podanie ich dokładnych danych, aby usługodawca mógł uwzględnić je w wystawionej dokumentacji. Przedsiębiorca może ubiegać się o upoważnienie dla więcej niż jednego kierowcy, co znacząco ułatwi podróż w grupie. Formalność ta jest konieczna w przypadku wyjazdów krajowych oraz zagranicznych. Uzyskanie dokumentu nie jest przy tym uciążliwe, ponieważ największe firmy leasingowe, takie jak np. EFL oferują szereg usprawnień dla swoich klientów związany z obsługą umów.
Formalności przed podróżą zagraniczną
W przypadku planowanego wyjazdu poza granice kraju w pojeździe leasingowanym również powinniśmy nastawić się na konieczność uzyskania dodatkowych dokumentów. Przede wszystkim musimy skontaktować się z firmą świadczącą usługę finansowania, aby poinformować o chęci wyruszenia w taką podróż i wydania oświadczenia przez właściciela środka transportu – czyli w tym wypadku właśnie leasingodawcę. Jest ono niezbędne podczas kontroli drogowej poza granicami Polski. Oczywiście może się zdarzyć, że patrol nie poprosi o nie, jednak z perspektywy prawnej, a także firmy leasingowej, jego uzyskanie jest koniecznością. Warto jednocześnie upewnić się, czy wybrany pakiet ubezpieczenia obejmuje pomoc (także tłumacza) w razie awarii lub wypadku na terenie kraju, do jakiego się wybieramy. Jeśli nie, należy zakupić na przykład odpowiednie rozszerzenie na określony czas.
Ponadto, poza oświadczeniem wydawanym przez leasingodawcę, potrzebne będzie nam także wystawione przez Polski Związek Motorowy poświadczenie autoryzacyjne. Nie jest ono zamiennikiem dokumentu otrzymywanego od firmy leasingowej, a w niektórych krajach to właśnie ono jest wymagane, jako upoważnienie pozwalające na to, aby auto w leasingu w sposób zgodny z obowiązującym prawem mogło poruszać się po terenie danego państwa. Przed rozpoczęciem przygotowań do wyjazdu warto więc upewnić się, jakie dokumenty będą niezbędne w miejscu docelowym. Co ważne oba typy oświadczeń można uzyskać w jednym z kilku języków (w zależności od tego, w jakim wymagane są na terenie krajów przejazdu) – w niektórych wypadkach trzeba będzie natomiast przetłumaczyć takie dokumenty notarialnie.
Udogodnienia oferowane przez leasingodawcę
Pozostaje też kwestia tego, jakie ułatwienia dla klientów proponuje nasz leasingodawca. Przykładowo Europejski Fundusz Leasingowy od lat znajdujący się w czołówce firm zajmujących się finansowaniem pojazdów w Polsce wprowadził liczne usprawnienia pozwalające na szybką obsługę wszelkich czynności dotyczących umowy poprzez internetowy Portal Klienta. Za jego pośrednictwem można uzyskać m.in. wspomniane wcześniej upoważnienia. Bardzo istotne jest także indywidualne podejście do osób zainteresowanych leasingiem i elastyczne warunki świadczenia usługi. Dzięki temu zgoda na wyjazdy zagraniczne wybranym samochodem może zostać zawarta w umowie.
Podsumowując – okazuje się, że wyjazd na zagraniczną wyprawę leasingowanym samochodem jest możliwy i mniej skomplikowany niż mogłoby się to wydawać. W zależności od wybranej firmy, w jakiej korzystamy z usługi finansowania pojazdu, wymagane może być do niego jedynie minimum formalności. Po otrzymaniu niezbędnych zaświadczeń i upoważnień będziemy więc w stanie wyruszyć w wybrane wcześniej miejsce także poza sezonem motocyklowym, korzystając z auta firmowego.