_WARTO PRZECZYTAĆCo powinna zawierać dobrze wyposażona apteczka motocyklowa? Pierwsza pomoc przede wszystkim, ale...

Co powinna zawierać dobrze wyposażona apteczka motocyklowa? Pierwsza pomoc przede wszystkim, ale nie tylko!

-

Każdy motocyklista wyjeżdżając na dalszą, ale też i bliższą przejażdżkę, mimo że polskie prawo tego nie nakazuje, powinien być wyposażony w apteczkę. Nie jest to problem, na rynku jest dużo firm proponujących gotowe zestawy. Nic tylko kupić i czuć się bezpiecznie. Czy aby na pewno? Co powinna zawierać dobrze wyposażona apteczka motocyklowa, nie tylko pierwszej pomocy?

Apteczka motocyklowa kojarzy nam się przede wszystkim, a wielu jedynie, z pierwszą pomocą. Tak też traktują temat producenci składający zestawy na nasze potrzeby, na potrzeby motocyklistów. Folia termiczna (NRC), bandaże elastyczne, plastry samoprzylepne, nożyczki, gaza jałowa, rękawiczki jednorazowe i… to wszystko. W podstawowych apteczkach kupowanych za kilkadziesiąt złotych znajdziemy naprawdę niewiele, a niestety wielu z nas wyposażając się na wyjazd w takie akcesorium uważa, że wystarczająco zadbało o swoje bezpieczeństwo. Prawda jest z goła inna…

Braki w wyposażeniu

Wyżej opisana apteczka bardzo niekompletnie, ale jednak przygotowuje nas na możliwość pomocy w przypadku jakiegoś urazu mechanicznego: zadrapania, rozcięcia, czy innej przygody w której doszło do przerwania ciągłości skóry osoby poszkodowanej. Oczywiście zupełnie nie jest odpowiednia do pomocy mocniej poszkodowanej osobie. Wydaje się, że takie wyposażenie apteczki po prostu mija się z celem, bo daje nam właściwie zerowy margines do działania.

Aby kupiona, gotowa apteczka była w pełni funkcjonalna, musimy ją doposażyć, a siebie douczyć. Bezsensem jest bowiem wożenie ze sobą stazy taktycznej (specjalistyczna opaska uciskowa), gdy z braku wiedzy i tak będziemy ratować kolegę za pomocą zwykłego paska do spodni.

Nie tylko wypadek

O ile podczas wakacyjnego wyjazdu w nieznane może nam się nie zdarzyć żaden przykry wypadek, to możemy być narażeni na zupełnie inne zagrożenia. Przebywanie w krajach lub miejscach, w których dostęp do aptek może być ograniczony, wymusza na nas zabranie ze sobą w podróż leków pierwszej potrzeby. Bóle brzucha, bóle głowy, zatrucia pokarmowe, ukąszenia owadów, stany zapalne – ze wszystkim tym nie poradzi sobie apteczka ułożona jedynie pod pomoc w przypadku wypadków komunikacyjnych. Pamiętajmy zatem o zabraniu ze sobą sprawdzonych leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i innych, które pomogą nam w, jakże częstych, sytuacjach opisanych wyżej.

Normy DIN – pierwsza pomoc przede wszystkim

Co byśmy zrobili bez niemieckiego ordnungu? Oczywiście Niemcy, a właściwie Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutches Institut fur Normung), wprowadził normy wyposażenia, jakie powinny zawierać apteczki pierwszej pomocy różnego przeznaczenia.

Norma DIN 13167 określa wymaganą zawartość apteczki pierwszej pomocy, jaką powinien posiadać motocyklista. Cechy charakterystyczne tej apteczki to jej zdecydowanie ograniczona zawartość, a główne wyposażenie dostosowane jest do usuwania urazów wypadków komunikacyjnych.

Norma DIN 13164 dotyczy wyposażenia pojazdów samochodowy. Oczywiście apteczka jest większa, a jej skład bardziej zróżnicowany.

Norma DIN 13157 odnosi się do apteczek stacjonarnych zlokalizowanych w miejscach pracy, biurach, zakładach pracy, szkołach. Jej wyposażenie jest o wiele bardziej zróżnicowane niż poprzednich apteczek, a to ze względu na brak ograniczeń wielkościowych oraz większą liczbę czynników ryzyka.

Ostatnia norma do DIN 13169 będąca niczym innym jak dwukrotnie powiększonym zestawem DIN 13157. Ta ostatnia apteczka ma na celu po prostu zapewnienie pomocy większej liczbie poszkodowanych jednocześnie osób.

Co powinna zawierać motocyklowa apteczka pierwszej pomocy według normy DIN?

Co powinna zawierać dobrze wyposażona apteczka motocyklowa? Pierwsza pomoc przede wszystkim, ale nie tylko!

Norma DIN 13167 wyznacza nam następujący asortyment, jaki powinna zawierać nasza motocyklowa apteczka:

  1. bandaż z kompresem (opatrunek indywidualny) 8 x 10cm (1 szt.)
  2. bandaż z kompresem (opatrunek indywidualny) 10 x 12cm (1 szt.)
  3. chusta opatrunkowa 60 x 80cm (1 szt.)
  4. plaster na szpulce 5m x 2,5cm (1 szt.)
  5. zestaw plastrów (14 szt.)
  6. rękawice winylowe (2 pary = 4 szt.)
  7. koc termiczny (1 szt.)
  8. chusteczki nasączone (2 szt.)
  9. nożyczki (1 szt.)
  10. instrukcja udzielania pierwszej pomocy

To oczywiście tylko teoria, która często może mieć niewiele wspólnego z praktyką. Dlatego też zapytaliśmy doświadczonego ratownika medycznego, który na co dzień jeździ motocyklem, często zabezpiecza też motocyklowe imprezy, co powinna według niego zawierać apteczka pierwszej pomocy każdego użytkownika jednośladów. Jego lista okazała się mocno zbieżna z normą DIN, ale zawiera też elementy przez nią nieuwzględnione:

  1. rękawiczki nitrylowe (2 komplety)
  2. maseczka do oddechów ratowniczych (1 szt.)
  3. folia NRC (1 szt.)
  4. chusta trójkątna (1 szt.)
  5. kompresy sterylne (4-5 szt.)
  6. plastry opatrunkowe (4-5 szt.)
  7. plaster na kółku (1 szt.)
  8. bandaż elastyczny (1 szt.)
  9. środek do dezynfekcji w małej buteleczce (1 szt.)
  10. nożyczki/nóż (1 szt.)
  11. latarka (opcjonalnie)

Jednak według naszego specjalisty taki zestaw jak wyżej czasem trudno będzie zmieścić pod siedzeniem współczesnego motocykla. W związku z tym, ostatecznie można zredukować powyższą listę do pozycji: 1, 2, 3, 5, 8.

Apteczka kompletna

Dodając wcześniej wspomniane leki (przeciwbólowe, przeciwzapalne, etc.) do powyższego zbioru rzeczy potrzebnych do udzielenia pierwszej pomocy otrzymujemy kompletną motocyklową apteczkę, którą powinniśmy zabierać ze sobą wybierając się w każdą podróż naszym jednośladem. Pamiętajmy jednak o terminach ważności leków.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ