San Bernardino Pass to piękna alpejska przełęcz znana już starożytnym Rzymianom. Dawniej służyła jako trakt handlowy prowadzący na północne rubieże Cesarstwa Rzymskiego. Dziś zachwyca motocyklistów z całego świata. 

San Bernardino Pass to wysokogórska przełęcz położona w Alpach Lepontyńskich. Pierwszą drogę zbudowano jeszcze w czasach starożytnych. Służyła ona jak trakt handlowy między słonecznym półwyspem Apenińskim a północną Europą. Obecnie jest to jeden z najpiękniejszych zakątków Szwajcarii.

[sam id=”11″ codes=”true”]

San Bernardino(3)

Podróż rozpoczniemy w miasteczku Bonaduz aby zmierzać na południe do miejscowości Mesocco. Trasa liczy 82 km a miejscami nachylenie przekracza 10%. Droga w całości pokryta jest asfaltem nienajgorszej jakości. Podczas podróży warto zatrzymać się przy malowniczym jeziorze Sufnersee i w kilku urokliwych, szwajcarskich wioskach.San Bernardino(5)

Droga przez przełęcz początkowo przejezdna była jedynie dla zwierząt pociągowych. Dopiero od 1770 roku  jej powierzchnię utwardzono aby nadawała się dla ruchu ówczesnych pojazdów – zaprzęganych końmi. W 1967 roku zbudowano pod przełęczą tunel o długości 6600 m. Od tego czasu ruch na starej drodze znacznie się zmniejszył.

San Bernardino(6)

Trasa przez San Bernardino Pass otwarta jest tylko od kwietnia do listopada. Zdarza się jednak, że przez zalegający śnieg przejazd nie będzie możliwy jeszcze w maju. Warto pamiętać o ciepłej podpince, ponieważ podróżując przez przełęcz wjeżdża się na wysokość powyżej 2000 m. npm.

San Bernardino(2)

Nazwa przełęczy pochodzi od malutkiej wsi San Bernardino w gminie Mesocco. Wcześniej miejsce to nosiło nazwę Mons Avium. Ta wspaniała droga została uznana przez dziennikarzy programu Top Gear za jedną z najatrakcyjniejszych na świecie.

[sam id=”11″ codes=”true”]

San Bernardino Pass – informacje

Długość trasy – 82 km

Nawierzchnia – asfalt

Maksymalne nachylenie – 10%

Maksymalna wysokość – 2066 m. npm.

Serpentyny – tak

Stopień trudności – łatwy

San Bernardino Pass – mapa

San Bernardino Pass – filmZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.