Reklama

[sam id=”24″ codes=”true”]Passo della Novena to wysokogórska przełęcz w Alpach szwajcarskich. Doskonała nawierzchnia i widowiskowe zakręty zachęcają do szlifowania podnóżków a górskie panoramy pozostawiają niezapomniane wrażenia.

Nufenen Pass, znana również jako Passo della Novena to druga co do wysokości przełęcz górska w Szwajcarii. Położona jest w południowej części kraju, w Alpach Lepontyńskich.  Choć nie jest to bardzo znana trasa, należy do tych, które koniecznie trzeba odwiedzić. Wspaniałe widoki na szczyty towarzyszyć nam będą od samego początku do końca. Podróż rozpoczniemy w Ulrichen, w kantonie Valais aby kierować się  na wschód do miejscowości Airolo.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Reklama

Nufenen Pass(5)

Długość trasy wynosi 36 km. Najbardziej atrakcyjny odcinek to pierwsze 20 km, przez które pokonacie kilkanaście agrafek. Za miejscowością Bedretto droga staje się mniej kręta. W całości jest ona pokryta asfaltem, który tylko miejscami wymaga małej naprawy. Mimo to przyjemność z jazdy jest gwarantowana.

Nufenen Pass(3)

Najwyższym punktem trasy będzie parking na wysokości 2478 m. npm. skąd można podziwiać wspaniałość Alp Lepontyńskich. Maksymalne nachylenie trasy przekracza miejscami 10%. Podróż w te strony w lipcu może oznaczać spotkanie z kilkumetrową pokrywą śnieżną. Tutejsze służby drogowe spisują się jednak na medal i odśnieżają drogę umożliwiając przejazd niczym przez śnieżny kanion.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Nufenen Pass(1)

Przejazd przez Passo della Novena otwarty jest dopiero od 1969 roku. Nierzadkie są tutaj porywiste wiatry, zwłaszcza w najwyższych partiach drogi. Miejcie oczy otwarte i palce na klamce hamulca. Wbiegające na jezdnię świstaki nie należą do rzadkości. Oczywiście ciepła podpinka i grube rękawice to obowiązkowe wyposażenie – zwłaszcza wczesnym latem.

Nufenen Pass(2)

Nufenen Pass – informacje

Długość trasy – 36 km

Nawierzchnia – asfalt

Maksymalne nachylenie – 10%

Maksymalna wysokość – 2478 m. npm.

Serpentyny – tak

Stopień trudności – łatwy

Nufenen Pass – mapa

Nufenen Pass – film

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.