[sam id=”24″ codes=”true”]Panoramastrasse Oberaar to piękna droga widokowa, często omijana przez motocyklistów urzeczonych widokami pobliskiej Grimselpass. Warto jednak poświęcić godzinę by przejechać te niezwykle piękne sześć kilometrów.

Sześć kilometrów w godzinę – ta informacja to nie błąd. Na drodze Panoramastrasse Oberaar obowiązuje ruch wahadłowy – zielone światło dla jadących w górę pali się tylko przez 10 pierwszych minut każdej godziny. Zjeżdżający mogą wjechać na drogę dwadzieścia minut później – mają na to również 10 minut.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Oberaar Panoramastrasse (10)Droga widokowa Oberaar w całości pokryta jest asfaltem. Prowadzi z przełęczy Grimsel do jeziora Oberaar położonego na wysokości 2 303 m. npm. Ruch wahadłowy wprowadzono tutaj ze względu na niewielką szerokość drogi i brak mijanek, co w praktyce uniemożliwia wyminięcie się dwóch samochodów.

Oberaar Panoramastrasse (1)Na trasie znajduje się wiele ślepych zakrętów i nagłych spadków. Występuje tutaj dość ciekawe i mniej doświadczonym mrożące krew w żyłach zjawisko. Połączenie ostrych zakrętów i spadków w niektórych miejscach daje wrażenie, że droga nagle kończy się urwiskiem. Z tego powodu podróżowanie tędy po zmroku jest przeżyciem z gatunku tych ekstremalnych .

Oberaar Panoramastrasse (2)Na końcu trasy przy jeziorze znajduje się wybudowana w roku 1953 tama oraz główna atrakcja tego miejsca – lodowiec Oberaar o powierzchni 1.47 km². Miłośnicy surowych górskich klimatów wypocząć mogą w luksusowym hotelu.

Oberaar Panoramastrasse (12)

Panoramastrasse Oberaar – informacje

Długość trasy 5,8 km

Nawierzchnia asfalt

Średnie nachylenie 3,4 %

Maksymalna wysokość 2 303 m. npm.

Serpentyny tak

Stopień trudności średni

Panoramastrasse Oberaar – film

Panoramastrasse Oberaar – mapa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.