Hardknott Pass nie jest ani szczególnie wysoka ani szczególnie znana. Wtajemniczeni wiedzą jednak, że to prawdziwe motocyklowe wyzwanie – to najbardziej stroma droga przez przełęcz w Europie. I bardzo niebezpieczna.

Wybudowana w II w. n.e. przez Rzymian Przełęcz Hardknott leży w parku narodowym Lake District w regionie Cumbria w północno-zachodniej Anglii. Droga, która biegnie przez tę przełęcz uznawana jest za najbardziej stromą drogę w Europie – maksymalne nachylenia wynoszą tutaj nawet 33%. Serpentyny na tej drodze bywają tak ostre, że nie pomaga nawet odwrócenie głowy.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Szczególnie niebezpieczny jest zjazd – bardzo ostre nawroty, i ogromny spadek w połączeniu ze śliską od deszczu nawierzchnią czynią tę drogę prawdziwą pułapką dla mniej doświadczonych kierowców. O niebezpieczeństwach informują ustawione na końcach znaki ostrzegawcze.

Hardknot (1)

Prawdziwą gratką dla podróżujących tym szlakiem są ruiny rzymskiego fortu. Miłośników pieszych wędrówek zainteresuje z pewnością wspaniała panorama na Wyspę Man i Morze Irlandzkie, która można podziwiać w pogodny dzień z miejsca nieopodal szczytu przełęczy.

Hardknot (3)

Hardknott Pass – informacje

Długość trasy 10 km

Nawierzchnia asfalt

Maksymalne nachylenie 33%

Maksymalna wysokość 393 m. npm.

Serpentyny tak

Stopień trudności trudny

Hardknott Pass – mapa

Hardknott Pass – filmZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.