Gamle Strynefjellsvegen słynie z przepięknych krajobrazów, choć nie jest to najpopularniejsza droga w Norwegii. Różnorodność kolorów zwłaszcza późną jesienią zachwyca wszystkich, którzy odwiedzają te strony.

Gamle Strynefjellsvegen to droga położona w zachodniej części Norwegii. Łączy miasteczko Videseter w gminie Stryn z miejscowością Grotli. Długość przejazdu wynosi 33 km i biegnie wzdłuż wielu malowniczych jezior. Nie jest to wysokogórska trasa rodem z Alp ale piękno fauny i flory czyni ją wartą odwiedzenia.

Gamle Strynefjellsvegen(1)

Budowę drogi zakończono w 1894 roku i w całości wybudowano ją przy użyciu jedynie rąk ludzkich. Była ona sporym ułatwieniem dla podróżujących mieszkańców zachodniej Norwegii. Do początku XX wieku używano innych, o wiele dłuższych i trudniejszych szlaków łączących zachód z resztą państwa. W tamtych czasach był to majstersztyk inżynierii budownictwa drogowego.

Gamle Strynefjellsvegen(6)

Trasa przebiega wzdłuż wielu jezior otoczonych górami. Najwyższy jej punkt wynosi 1139 m. npm. Większość drogi pokryta jest asfaltem ale nie brakuje także szutrowych odcinków. Charakterystyczne kamienne głazy ustawione na poboczu stanowią potencjalne niebezpieczeństwo zwłaszcza dla motocyklistów.

Gamle Strynefjellsvegen(3)

Przejazd RV 258 możliwy jest jedynie od czerwca do późnej jesieni. Zdarza się, że jeszcze wczesnym latem pokrywa śnieżna przekracza 2 metry. Do niedawna odśnieżano zasypaną drogę ręcznie. Ponad 200 okolicznych mieszkańców walczyło z żywiołem. Obecnie ogromne kombajny śnieżne dbają o jej przejezdność.

Gamle Strynefjellsvegen(5)

Gamle Strynefjellsvegen – informacje

Długość trasy – 33 km

Nawierzchnia – asfalt, szuter

Średnie nachylenie – bd

Maksymalna wysokość – 1139 m. npm.

Serpentyny – tak

Stopień trudności – łatwy

Gamle Strynefjellsvegen – mapa

Gamle Strynefjellsvegen – film

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.