Tam, gdzie drogowcy dla wygody budują tunele, oryginalny szlak pozostaje wspaniałą atrakcją dla poszukiwaczy przygód. Tak mogłoby stać się z przełęczą Ljubelj na granicy austriacko-słoweńskiej, ale niestety zamknięto ją dla ruchu.

Kiedy w 1962 roku otwarto tunel pod przełęczą Loibl na granicy austriacko-słoweńskiej, stara droga przestała być potrzebna. Nieremontowany przez lata fragment drogi stopniowo niszczał i zarastał górską roślinnością. Dziś jest on sporadycznie wykorzystywany podczas rajdów starych samochodów.

Droga omijająca tunel jest oficjalnie zamknięta dla ruchu. Od strony Austrii można jednak dostać się na szczyt, gdzie zlokalizowane jest schronisko. To właśnie starym szlakiem dostarczane są do niego zapasy. Od strony słoweńskiej wjazd na starą drogę nie jest możliwy – został on ukryty za drewnianym przegrodami.

LoiblPass(5)Jeśli uda się ominąć strażników, można pokusić się o próbę pokonania słoweńskiego odcinka przełęczy. Do czasu wybudowania tunelu podjazd od strony Słowenii uważany był za najbardziej stromą drogę w Alpach – na niektórych odcinkach nachylenie wynosiło 32%.

LoiblPass(6)Jednak nawet jeśli nie uda się dostać na dawny szlak, warto granicę między Słowenią i Austrią pokonać właśnie tędy. Niesłychanie piękna, kręta droga biegnie wśród lasów, znad których wyrastają strzeliste szczyty Alp.

LoiblPass(2)Budowa tunelu pod przełęczą Loibl okupiona była ofiarami więźniów przymusowych, którzy pracując w strasznych warunkach zbudowali go w rekordowym czasie niespełna 6 miesięcy. Na pamiątkę ofiar po stronie słoweńskiej znajduje się pomnik.

Przełęcz Ljubelj – informacje

Długość trasy: 10 km
Nawierzchnia: asfalt/szuter
Średnie nachylenie: 14%
Maksymalna wysokość: 1367 m.npm.
Serpentyny: tak
Stopień trudności: trudny

Przełęcz Ljubelj – mapa

Przełęcz Ljubelj – film

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here