[sam id=”24″ codes=”true”]Polesie leżące na styku granic Polski, Białorusi i Ukrainy prawdziwy tygiel kultur i historii, które budzą u turystów dreszcze emocji. Znajdziesz tu niezliczone piękne budowle oraz wspaniałe, ciche drogi sprzyjające odpoczynkowi.
Za najpiękniejszą cerkiew na Polesiu wielu uznaje tę w miejscowości Ortel. Pochodzi ona z 1706 r. co powoduje, że jest także jedną z najstarszych drewnianych świątyń na tych terenach. Wysmukła wieża nad wejściem to niewątpliwie największa ozdoba tej budowli, a koronkowa wręcz dekoracja dodaje jej delikatności.
[sam id=”11″ codes=”true”]
Ciekawym przykładem architektury sakralnej Polesia jest zbudowany w XVII w. kościół pw. św. Nikity, który należy do jedynej na świecie katolickiej parafii neounickiej. W środku znajduje się zachwycający ikonostas datowany na okres budowy cerkwi.
Na Polesiu znajduje się jeszcze wiele miejsc religijnych, które do dnia dzisiejszego szerzą wiarę i przyciągają wiernych. W Jabłecznej znajduje się Monastyr św. Onufrego, który do niedawna był jedynym męskim zgromadzeniem prawosławnym w Polsce, a w Kodniu Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej prowadzone przez misjonarzy Oblatów.
Polesie zamieszkiwane było niegdyś przez wielkie rody – Radziwiłłów, Potockich, Zamoyskich oraz Kraszewskich. Niestety nie wszystkie zabytkowe pałace zdobiące zielone tereny Polesia przetrwały zawieruchy wojenne. Jednak te, które pozostały z pewnością warte są uwagi.
[sam id=”11″ codes=”true”]
Jedną z najpiękniejszych rezydencji epoki rokoko nie tylko w Polsce, ale także w Europie jest zespół pałacowy w Radzyniu Podlaskim. Eustachy Potocki, najzamożniejszy człowiek w tamtych czasach, nie szczędził na wyposażeniu wnętrz. Niestety po spaleniu przez Niemców ze wspaniałych dzieł, którymi szczycił się pałac pozostało niewiele.
Podziwiając elegancko odbudowany pałac zajrzyj także do środka, aby zobaczyć szerokie schody z kamienną balustradą, które pozostały jako ślad dawnej świetności.
Na granicy Polski, w miejscu uważanym przez Rosjan za bramę prowadzącą na zachód Europy zbudowano twierdzę. W związku z tym cała dawna zabudowa Terespola i Brześcia została zniszczona, a w jej miejscu wzniesiono potężne umocnienia.
[sam id=”11″ codes=”true”]
W końcowym okresie budowy istniało 31 obiektów fortyfikacyjnych takich jak forty, działa, baterie, wały oraz prochownie. Obecnie niedaleko Terespola możesz napotkać liczne obiekty forteczne, które zachowane są w różnym stanie. Warta uwagi jest droga forteczna między Łobaczewem a Koroszczynem, przy której znajduje się fort, który najlepiej oparł się upływowi czasu.
Efektownie prezentują się potężne mury, szeroka fosa i podziemne korytarze. Jadąc dalej za Kobylanami natrafisz na autentyczną XIX-wieczną prochownię obronną, która pierwotnie wchodziła w skład umocnień twierdzy. Osoby fascynujące się fortyfikacjami mogą eksplorować okolice Terespola w poszukiwaniu jeszcze wielu ciekawych budowli obronnych twierdzy.
Odwiedź koniecznie:
- Fort Twierdzy Brzeskiej w Terespolu,
- Pałacyk Sapiehów i Sanktuarium w Kodniu,
- Pałac w Cieleśnicy,
- Zespół Pałacowo-Parkowy Radziwiłłów w Białej Podlaskiej,
- Pałac Potockich w Międzyrzecu Podlaskim,
- Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim,
- Muzeum Zamoyskiego i Pałac Zamoyskich w Jabłoniu,
- Muzeum I.Kraszewskiego w Romanowie,
- Monastyr św Onufrego w Jabłecznej.
Spróbuj koniecznie:
- Świeżonki po wiejsku w Karczmie Rycerskiej w Białej Podlaskiej
- Pielmieni „syberyjskich” z rosolnikiem w Folwarku Św. Anny w Siemiatyczach
Pięknie , chciałbym się kiedyś wybrać na ścianę wschodnią i zagościć tam parę dni.