TurystykaNa weekendPojezierze leszczyńskie. Zamki, konie i czarny sport

Pojezierze leszczyńskie. Zamki, konie i czarny sport [NA WEEKEND]

-

Pojezierze Leszczyńskie dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu, lasom i płytkim jeziorom stanowi malowniczy rejon. Zachowało się tu wiele dworów i pałaców oraz drewnianych młynów co świadczy o historycznej atrakcyjności.

Głównym miastem Pojezierza jest Leszno. Miasto słynie nie tylko z osoby króla Stanisława Leszczyńskiego, który spędził tam dzieciństwo.  Odwiedzając Leszno warto zwrócić uwagę na imponujący, trzykondygnacyjny barokowy ratusz z XVIII wieku; kolegiatę św. Mikołaja z nagrobkami Leszczyńskich oraz Nową Synagogę.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Miasto ma także coś do zaoferowania pasjonatom sportów motorowych. To właśnie Leszno uważane jest za mekkę czarnego sportu – żużla. W latach czterdziestych motocyklowym czempionem był leszczynianin Alfred Smoczyk – jego imieniem nazwano stadion, na którym rozgrywane są zawody polskiej żużlowej extraligi.

obrazvvv_174

Skansen Filmowy Soplicowo to kompleks turystyczno-rozrywkowy, który powstał na potrzeby ekranizacji „Pana Tadeusza” w reż. Andrzeja Wajdy.  Warto tu zajrzeć, aby spotkać się ze zwierzęcymi gwiazdami jak krowa Bukietka, czy osioł Roman. Wyjątkowy klimat tworzy tu jednak wszechogarniająca staropolska atmosfera. Jeśli po wizycie w Soplicowie wciąż mało ci będzie historii, udaj się do Rydzyny, gdzie 600-letnia rezydencja króla Stanisława Leszczyńskiego zachwyci cię swoją  historią.

9419505_skansen-filmowy-soplicowo-czesc-2

Niedaleko Kościana, w Racocie znajduje się XVIII-wieczny pałac Jabłonowskich, w którym gościły takie osobistości jak Józef Wybicki i Tadeusz Kościuszko. W okresie międzywojennym racockie dobra stały się rezydencją prezydentów Rzeczypospolitej, a niedługo potem utworzono przy pałacu państwową stadninę koni, której tradycje są kontynuowane przez nowych właścicieli. Warto zajrzeć do powozowni, w której znajdują się takie perełki jak powóz z początku wieku, którym podróżował Ignacy Jan Paderewski.

palac

W Lubiniu znajduje się jedno z trzech polskich opactw benedyktyńskich. Właśnie z tym miejscem związany był kronikarz Gal Anonim. Mnisi lubińscy modlili się i pracowali między innymi w skryptorium. Prowadzili roczniki, w których zapisywali ważne wydarzenia oraz przepisywali inne księgi, które następnie ozdabiali.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Dzieła wykonane przez Benedyktynów są zachowane w bibliotece klasztornej. Niedaleko, we Wschowie znajduje się klasztor franciszkanów. Wspaniałe barokowo-rokokowe wnętrze dodaje kościołowi splendoru, a znajdująca się pod świątynią krypta i spoczywające w niej dobrze zachowane sarkofagi zmarłych na pewno zasługują na odwiedzenie.

krypta_grobowa

Odwiedź koniecznie:

  1. Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach,
  2. Kościół p.w. NMP Wniebowziętej w Kościanie,
  3. Cmentarzysko kurhanowe w Łękach Małych,
  4. Pałac książąt Jabłonowskich w Racocie,
  5. Pałac w Włoszakowicach,
  6. Barokowy zamek w Rydzynie,
  7. Opactwo Benedyktyńskie w Lubiniu,
  8. Zespół klasztorny Franciszkanów we Wschowie,
  9. Skansen Soplicowo w Cichowie,
  10. Śmigielską Kolej Wąskotorową w Śmigielu.

 

Spróbuj koniecznie:

  1. Udźca wieprzowego pieczonego z sosem chrzanowo-żurawinowym w Gościńcu u Michała w Drzymałowie,
  2. Schabowego w Restauracji Dąb we Wschowie.

 

Proponowana trasa:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

1 KOMENTARZ

  1. Kochani pseudo „redaktorzy” 10. Śmigielską Kolej Wąskotorową w Śmigielu. „W Śmiglu” odmiana się kłania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ