Pojezierze Leszczyńskie dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu, lasom i płytkim jeziorom stanowi malowniczy rejon. Zachowało się tu wiele dworów i pałaców oraz drewnianych młynów co świadczy o historycznej atrakcyjności.
Głównym miastem Pojezierza jest Leszno. Miasto słynie nie tylko z osoby króla Stanisława Leszczyńskiego, który spędził tam dzieciństwo. Odwiedzając Leszno warto zwrócić uwagę na imponujący, trzykondygnacyjny barokowy ratusz z XVIII wieku; kolegiatę św. Mikołaja z nagrobkami Leszczyńskich oraz Nową Synagogę.
[sam id=”11″ codes=”true”]
Miasto ma także coś do zaoferowania pasjonatom sportów motorowych. To właśnie Leszno uważane jest za mekkę czarnego sportu – żużla. W latach czterdziestych motocyklowym czempionem był leszczynianin Alfred Smoczyk – jego imieniem nazwano stadion, na którym rozgrywane są zawody polskiej żużlowej extraligi.
Skansen Filmowy Soplicowo to kompleks turystyczno-rozrywkowy, który powstał na potrzeby ekranizacji „Pana Tadeusza” w reż. Andrzeja Wajdy. Warto tu zajrzeć, aby spotkać się ze zwierzęcymi gwiazdami jak krowa Bukietka, czy osioł Roman. Wyjątkowy klimat tworzy tu jednak wszechogarniająca staropolska atmosfera. Jeśli po wizycie w Soplicowie wciąż mało ci będzie historii, udaj się do Rydzyny, gdzie 600-letnia rezydencja króla Stanisława Leszczyńskiego zachwyci cię swoją historią.
Niedaleko Kościana, w Racocie znajduje się XVIII-wieczny pałac Jabłonowskich, w którym gościły takie osobistości jak Józef Wybicki i Tadeusz Kościuszko. W okresie międzywojennym racockie dobra stały się rezydencją prezydentów Rzeczypospolitej, a niedługo potem utworzono przy pałacu państwową stadninę koni, której tradycje są kontynuowane przez nowych właścicieli. Warto zajrzeć do powozowni, w której znajdują się takie perełki jak powóz z początku wieku, którym podróżował Ignacy Jan Paderewski.
W Lubiniu znajduje się jedno z trzech polskich opactw benedyktyńskich. Właśnie z tym miejscem związany był kronikarz Gal Anonim. Mnisi lubińscy modlili się i pracowali między innymi w skryptorium. Prowadzili roczniki, w których zapisywali ważne wydarzenia oraz przepisywali inne księgi, które następnie ozdabiali.
[sam id=”11″ codes=”true”]
Dzieła wykonane przez Benedyktynów są zachowane w bibliotece klasztornej. Niedaleko, we Wschowie znajduje się klasztor franciszkanów. Wspaniałe barokowo-rokokowe wnętrze dodaje kościołowi splendoru, a znajdująca się pod świątynią krypta i spoczywające w niej dobrze zachowane sarkofagi zmarłych na pewno zasługują na odwiedzenie.
Odwiedź koniecznie:
- Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach,
- Kościół p.w. NMP Wniebowziętej w Kościanie,
- Cmentarzysko kurhanowe w Łękach Małych,
- Pałac książąt Jabłonowskich w Racocie,
- Pałac w Włoszakowicach,
- Barokowy zamek w Rydzynie,
- Opactwo Benedyktyńskie w Lubiniu,
- Zespół klasztorny Franciszkanów we Wschowie,
- Skansen Soplicowo w Cichowie,
- Śmigielską Kolej Wąskotorową w Śmigielu.
Spróbuj koniecznie:
- Udźca wieprzowego pieczonego z sosem chrzanowo-żurawinowym w Gościńcu u Michała w Drzymałowie,
- Schabowego w Restauracji Dąb we Wschowie.
Kochani pseudo „redaktorzy” 10. Śmigielską Kolej Wąskotorową w Śmigielu. „W Śmiglu” odmiana się kłania!