pt, 14 Maj 2021

Samotna kobieta po pięćdziesiątce w podróży dookoła świata Royalem Enfieldem

-

W dzisiejszych czasach przemierzanie motocyklem wielu krajów, a nawet kilku kontynentów, nie jest już aż tak wielkim wyzwaniem, jak kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu. Duże motocykle segmentu adventure umożliwiają komfortowe pokonywanie setek kilometrów dziennie. Ci, którzy nie chcą zaprzątać sobie głowy organizacją noclegów i tras, mogą skorzystać z ofert wyspecjalizowanych firm. Wciąż jednak trafiają się opisy wypraw, które stają się inspiracją i natchnieniem.

Jedną z nich jest podróż Jacqui Furneaux, która w latach 2000 – 2007 przejechała Azję, Australię, część Ameryki Południowej, Amerykę Północną, aby ostatecznie zakończyć trasę w Europie. Podziw budzi fakt, że w tak niebezpieczną samotną podróż wybrała się kobieta, a w dodatku na motocyklu, który nie kojarzy się z turystyką przez wielkie „T”.

Początki

Jacqui rozpoczęła podróż przez świat w 1998 roku. Początkowo jedynie z plecakiem i mapą przemierzała Azję Południowo – Wschodnią. Posiadała jednak prawo jazdy i doświadczenie w jeździe motocyklami, które są jej wielką pasją. Dlatego też dwa lata później w Indiach kupiła jednoślad. Wybór padł na bardzo popularnego w tym kraju Royal Enfielda Bullet 500, produkowanego przez dziesięciolecia w praktycznie niezmienionej formie. Był on zarazem prezentem na… pięćdziesiąte urodziny podróżniczki. To argument za tym, że na rozpoczęcie przygody z turystyką motocyklową nigdy nie jest za późno.

Rumak, czyli Royal Enfield Bullet 500

Bullet nie jest wzorem niezawodności, a już na pewno nie jest przedstawicielem klasy adventure. To raczej miejska maszyna, z chłodzonym powietrzem, jednocylindrowym silnikiem o mocy na poziomie nieco ponad 20 KM. O jego wyborze zadecydowała prostota konstrukcji, a tym samym łatwość napraw. Royal, choć pozbawiony spektakularnych osiągów, dzielnie radzi sobie w szerokim zakresie temperatur. Od dużych mrozów, aż po upały. Jest w końcu używany na co dzień w wielu krajach Azji, na różnych szerokościach geograficznych i na różnych wysokościach n.p.m..

Jacgui i jej stalowy rumak pokonali w sumie co najmniej 67 500 kilometrów. Dokładnie nie wiadomo ile, ponieważ po upadku na błotnistej drodze w Nepalu, przez pewien czas nie działał licznik.

Podczas podróży Royal wzbogacił się o liczne zadrapania i wgniecenia, a jego właścicielka nabyła podstawowe umiejętności serwisowe. Było to konieczne, ponieważ duża część trasy wiodła przez słabo zaludnione tereny, gdzie o warsztacie motocyklowym można było jedynie pomarzyć.

Poczciwym Fireblade’m dookoła świata, czyli RTW Roxy i jej samotna podróż [WYWIAD]

Podróż

Przez siedem lat Jacqui zwiedziła między innymi Indie, Nepal, Tajlandię, Kambodżę, Indonezję, Australię, Kolumbię, Nikaraguę, Meksyk, Stany Zjednoczone, Kanadę. Żyła za 300 funtów miesięcznie, zatrzymując się w tanich hotelach, na darmowych campingach, żywiąc się w równie przystępnych i niewyszukanych przybytkach.

Plan podróży rodził się na bieżąco, przy czym pozbawiony był konkretnych punktów przejazdu czy naglących terminów. Motocyklistka musiała zatrzymać się na kilka tygodni w Pakistanie, po tym jak złamała nogę. W Nowej Zelandii przez pewien czas pracowała jako pielęgniarka w hospicjum. Zdarzało się też, że w obawie o życie, musiała spać z nożem pod poduszką.

Przyjaźń na zawsze

Po zakończonej podróży Jacqui nie rozstała się z Bulletem. Służy jej aż do dziś, będąc jej jedynym środkiem transportu.

Co ważniejsze – pomiędzy październikiem 2018 roku a kwietniem 2019 roku oboje wrócili na szlak. Znów dane im było poczuć smak prawdziwej przygody, podczas jazdy przez Australię.

Na podstawie http://www.jacquifurneaux.com/

Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Najem czy leasing? Wybierz dla siebie najlepszą opcję

Prowadzisz biznes i potrzebujesz nowego samochodu? To żaden problem, jednak najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co będzie dla ciebie bardziej korzystne: najem czy...

BMW R 18 i R 18 z nowymi opcjami wyposażenia

BMW R 18 to model, który swoją premierą mocno namieszał w motocyklowym świecie. Nie ma się co dziwić - piękne połączenie wyjątkowego designu z...

Yamaha XSR 125 pojawi się w Europie?

W segmencie motocykli o pojemności 125 cm3 kupujący mają naprawdę ogromny wybór. Cieszy fakt, że producenci jednośladów coraz więcej uwagi poświęcają niewielkim pojemnościom, które...

Wyraźny wzrost sprzedaży motocykli w Polsce w kwietniu 2021 roku

Niezmiernie cieszyć może fakt, że Polacy coraz chętniej kupują swoje dwa kółka, a jeszcze bardziej, że znacznie rośnie liczba zarejestrowanych nowych motocykli. Wobec tego...

Na 60-lecie firmy Brembo powstał specjalny, podświetlany zacisk hamulcowy [VIDEO]

Tak naprawdę to nie wiem po co, nie wiem dlaczego i nie wiem jak. Faktem jest jednak, że firma Brembo obchodzi w tym roku...