Droga Napoleona, Francja. Wśród śladów historii, w rytmie przygody [TRASY MOTOCYKLOWE]

-

Piękna, widowiskowa Droga Napoleona jest jednym z najbardziej znanych szlaków turystycznych we Francji. Wyróżnia ją niezwykły przebieg i bogata historia, ale dźwiga ona także smutne brzemię wielu ofiar.

Droga Napoleona to historyczny szlak, który przemierzył francuski władca wracając z wyspy Elba. Obecnie jest to 325-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 85.

Początek drogi to Zatoka Juan, gdzie Napoleon przybił do brzegu 1 marca 1815 r., rozpoczynając “100 dni Napoleona” – kampanię, zakończoną bitwą pod Waterloo. Oficjalnie udostępniono ten szlak w roku 1932. Wiedzie on z francuskiej Riwiery do podnóża Alp wśród malowniczych krajobrazów Prowansji.

Droga Napoleona pełna jest wspaniałych widoków i ciasnych zakrętów. W przeciwieństwie jednak do wielu szlaków przecinających górskie przełęcze, można tu śmiało odkręcić manetkę i poczuć dużą dawkę emocji. Ogromną zaletą tej trasy jest specyficzny, w miarę stabilny rytm. Kiedy już go poczujemy, jazda staje się ogromną przyjemnością.

Droga Napoleona ma także swoją ciemną stronę, o której warto pamiętać. Na jej trasie zdarzyło się wiele tragicznych wypadków, w których zginęło łącznie ponad 200 osób. Fragmenty drogi wielokrotnie przebudowywano by poprawić ich bezpieczeństwo, ale mimo to wciąż zdarzają się tam tragiczne wypadki.

W 2007 r. w najbardziej niebezpiecznym miejscu Drogi Napoleona, na zakręcie w miejscowości Vizille, rozbił się polski autokar. W wypadku zginęło 26 osób, a 24 zostały ranne.

Droga Napoleona – informacje

Długość trasy: 325 km
Nawierzchnia: asfalt
Maksymalna wysokość: 1200 m n.p.m.
Serpentyny: tak
Stopień trudności: średni

Droga Napoleona – mapa

Droga Napoleona – galeria

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY