pt., 27 maj 2022

Triumph prezentuje TE-1 – nowy elektryczny projekt rozpoczyna fazę testów

-

Wyjątkowa współpraca między Triumph Motorcycles, Williams Advanced Engineering, Integral Powertrain Ltd i WMG na Uniwersytecie w Warwick, finansowana przez rządowy program OZEV za pośrednictwem agencji Innovate UK, została nawiązana w celu stworzenia przełomowych rozwiązań z zakresu specjalistycznej inżynierii motocykli elektrycznych i innowacyjnego zintegrowanego technologicznie designu.

8 lutego 20222 roku oficjalnie zakończył się ostatni etap tej współpracy w ramach projektu TE-1, wraz z ukończeniem zbudowania demonstracyjnego prototypu, który jest teraz w pełni gotowy do rozpoczęcia kolejnej fazy pod kierownictwem Triumpha — programu testów na żywo.

III FAZA PROJEKTU ZAKOŃCZONA

Triumph prezentuje TE-1 – nowy elektryczny projekt rozpoczyna fazę testów

Trzecia faza projektu TE-1 dobiegła właśnie końca, wraz z ostateczną budową prototypowego modelu. Po raz pierwszy łącząc w całość, wszystkie najnowsze innowacyjne i finałowe elementy partnerów tego wyjątkowego projektu, w modelu prototypowym zastosowano:

⦁ Triumph: finałowe podwozie, w tym ramę, tylną ramę pomocniczą, kokpit, panele i koła, układ napędowy, z przekładnią i pas napędowy Gates Carbon, elektronikę, kartridżowy widelec Öhlins USD, unikatowe, prototypowe zawieszenie Öhlins RSU, monoblokowe zaciski Brembo M50 i oprogramowanie motocykli Triumph

⦁ Williams Advanced Engineering: finałowy prototypowy zestaw akumulatorów WAE zawierający dedykowaną obudowę ogniw dla optymalnego środka ciężkości, jednostkę sterującą pojazdu, konwerter DCDC, zintegrowane chłodzenie, port ładowania i stylizowane karbonowe osłony

⦁ Integral Powertrain: ostateczna wersja prototypowego układu przeniesienia napędu ze skalowalnym zintegrowanym inwerterem i połączonym silnikiem z technologią przełączania węglika krzemu i zintegrowanym chłodzeniem

⦁ WMG, Uniwersytet w Warwick: Zakończono ostateczną próbną symulację przed uruchomieniem, której wszystkie parametry wskazują, że projekt jest na dobrej drodze do osiągnięcia zamierzonych wyników w zakresie wydajności i trwałości

Kluczowe osiągnięcia projektu na tym etapie obejmują wyniki testów, które przekraczają aktualne standardy i cele wyznaczone przez brytyjską Radę Motoryzacyjną na rok 2025, zapewniając platformę o ogromnym potencjale i wydajności dla przyszłych motocykli elektrycznych.

Ogólny cel projektu TE-1 koncentrował się na rozwijaniu potencjału motocykli elektrycznych, aby wnieść wkład w przyszłą ofertę motocykli elektrycznych marki Triumph, tworząc innowacyjne prowadzenie, rozwiązania i nową własność intelektualną, a także zwiększając wiarygodność i profil brytyjskiego przemysłu i designu.

ROZPOCZĘCIE IV FAZY PROJEKTU

Triumph prezentuje TE-1 – nowy elektryczny projekt rozpoczyna fazę testów

Wraz z ukończeniem modelu prototypu można teraz rozpocząć pełną fazę testów projektu TE-1 (fazę 4). W ciągu najbliższych 6 miesięcy prototypowy model przejdzie szeroko zakrojony program testów na żywo w najnowocześniejszych obiektach Triumpha, który obejmie:

⦁ Test na hamowni – obejmujący:
⦁ Kalibrację przepustnicy
⦁ Mapowanie wydajności układu napędowego
⦁ Generowaną moc i moment obrotowy
⦁ Ocena zasięgu i zużycia baterii
⦁ Rozwój trybów jazdy
⦁ Walidację funkcjonalności oprogramowania
⦁ Optymalizację termiczną

⦁ Testy na torze – obejmujące dynamiczną ocenę prowadzenia motocykla przez jeźdźca:
⦁ Prowadzenie
⦁ Przyspieszenie
⦁ Hamowanie i strategię odzyskiwania energii hamowania
⦁ Kontrolę trakcji
⦁ System kontroli unoszenia przedniego koła

Program testowy został, tak zaprojektowany, aby wskazać kierunek ostatecznej konfiguracji i kalibracji prototypowego modelu.

ZAKOŃCZENIE FAZY 4: Lato 2022

Triumph prezentuje TE-1 – nowy elektryczny projekt rozpoczyna fazę testów

Po zakończeniu fazy testów, szacowanej na lato 2022 r., prototyp zostanie wzbogacony o ostateczne panele nadwozia i malowanie, w ramach aktywnych przygotowań do demonstracji na torze. W tym czasie zostaną opublikowane pełne dane, w tym ostateczna specyfikacja i wyniki testów, a także spostrzeżenia i kluczowe fakty dotyczące tego, w jaki sposób TE-1 realizuje cele projektu w zakresie innowacji i wyznacza nowe standardy dla całego sektora motocyklowego, w tym ostateczną wydajność akumulatora i jego zasięg. Media będą mogły porozmawiać z zespołem, zobaczyć prototyp w akcji na torze i usłyszeć opinie kierowców testowych na temat prowadzenia.

„To było naprawdę ekscytujące widzieć postępy poczynione podczas 3 fazy projektu Triumpha TE-1, a teraz ostateczny prototyp motocykla przechodzi do fazy testów w warunkach rzeczywistych. Wszyscy zaangażowani w Triumphie są dumni, że byli częścią tej innowacyjnej, niesamowitej brytyjskiej współpracy. Osobiście jestem zachwycony wynikami, które już osiągnęliśmy z naszymi partnerami, oraz podekscytowany zapowiedzią potencjału, jaki kryje się w elektrycznej przyszłości” powiedział Nick Bloor, dyrektor generalny firmy Triumph. „Nie możemy się doczekać kontynuacji ambitnych i innowacyjnych prac nad prototypowym modelem TE-1 w fazie testów na żywo i dzielenia się wynikami tych testów z fanami Triumpha na całym świecie”.

PROJEKT TE-1 – REZULTATY FAZY 3

Zespół Triumpha rozpoczął 3 fazę prac nad TE-1, poczynając od pomyślnego zbudowania prototypu modelu, który po raz pierwszy został wyposażony w akumulator, inwerter, silnik i podwozie w jednej maszynie. Korzystając z tej platformy, wszyscy partnerzy projektu pracowali wspólnie nad optymalizacją integracji oprogramowania w złożonych systemach, obejmując setki godzin szczegółowych testów, aby upewnić się, że wszystkie funkcje i aspekty oprogramowania działają precyzyjnie i intuicyjnie, zgodnie z oczekiwaniami klienta. Zostało to zweryfikowane w rzeczywistych pracach symulacyjnych przeprowadzonych w WMG, obejmujących szczegółowe testy i symulacje platformy napędowej w celu oceny elementów krytycznych dla bezpieczeństwa związanych z funkcją silnika i sterowaniem pojazdem. Przeprowadzono również testy trwałości przekładni głównej, aby zapewnić pełne zrozumienie fundamentalnych różnic w charakterystyce obciążeniowej silnika elektrycznego w przypadku użytkowania pojazdu, wydajności i żywotności przekładni. Równolegle z tymi pracami, były prowadzone prace pod przewodnictwem Triumpha, aby zrealizować jak najściślej zamierzenia designerskie fazy 2. A faza 3 projektu została zakończona wraz z w pełni zmontowanym modelem prototypu demonstracyjnego TE-1, którego zdjęcia zostały teraz ujawnione po raz pierwszy.

Steve Sargent, dyrektor ds. produktu w firmie Triumph, powiedział: „Podczas 3 fazy skupiliśmy się na zbudowaniu fundamentów, fizycznych podstaw do stworzenia pierwszego prototypowego elektrycznego motocykla marki Triumph. Jestem zadowolony z wyników wysiłków naszego zespołu w Triumphie i partnerów TE-1 w stworzeniu motocykla demonstracyjnego, który jest nie tylko pociągający wizualnie z wyraźnym DNA marki Triumph, ale także wyposażony w ekscytujący i porywający nowy elektryczny układ napędowy, który ma tak ogromny potencjał na przyszłość. Nie mogę się doczekać kontynuacji rozwoju tego pojazdu w fazie 4 i wykorzystania naszej wiedzy i możliwości, aby połączyć najnowocześniejsze technologie naszych partnerów w ostateczny rezultat, który pokieruje w przyszłości strategią elektryczną firmy Triumph. Nasze doświadczenie mówi nam, że na tym etapie projektu nic nie zastąpi prawdziwej jazdy na motocyklu, pozwoli ona rozwinąć właściwości jezdne, udoskonalić prowadzenie i charakter, a my mamy ambitne cele skoncentrowane na dostarczaniu nowych i ekscytujących wrażeń z jazdy, ale ostatecznie intuicyjnych i znajomych. Naprawdę nie mogę się doczekać pierwszej przejażdżki, gotowym prototypem”.

WILLIAMS ADVANCED ENGINEERING

Po zakończeniu 2 fazy programu w marcu 2021 r., która zagwarantowała w pełni przetestowaną baterię, firma Williams Advanced Engineering zakończyła prace nad 3 fazą, która zawierała kilka krytycznych momentów dla projektu.

Oprócz obsługi wielu rozwiązań sprzętowych i programowych; specjalnie integrując oprogramowanie sterujące Triumpha w celu harmonijnego współdziałania ze sterownikiem i systemem zarządzania akumulatorem WAE, zespół poprawił integrację rozwiązań mechanicznych i elektrycznych; optymalizacja układu baterii w celu zrównoważenia masy i położenia w podwoziu motocykla.

Motocykl demonstracyjny przechodzi teraz ostateczną weryfikację i kalibrację akumulatora, aby zapewnić osiągi spełniające najlepsze w swojej klasie docelowe wartości gęstości energii i mocy, zapewniając rzesze motocyklistów, że nie ma kompromisów w osiągach nawet przy niskim poziomie naładowania.

„Po dłuższym okresie testów jesteśmy podekscytowani, widząc w końcu wyniki naszej pracy nad krystalizującym się motocyklem. Współpracując z zespołem Triumpha, nadal przesuwamy granice technologii akumulatorów, cały czas mając na uwadze kierowcę” – powiedział Dyrr Ardash, szef ds. Partnerstw strategicznych, Williams Advanced Engineering „Ponieważ zaprojektowaliśmy akumulator od podstaw, byliśmy w stanie przesuwać granice obecnej technologii, oferując zarówno wydajność, jak i tak ważny, zasięg”.

INTEGRAL POWERTRAIN LTD E-DRIVE DIVISION

Triumph prezentuje TE-1 – nowy elektryczny projekt rozpoczyna fazę testów

„Jesteśmy absolutnie zachwyceni, że możemy być częścią tego projektu i dostarczyć to, co postanowiliśmy na początku osiągnąć, czyli skalowalny, wysoce zintegrowany silnik i inwerter, bez kabli fazowych, szyn zbiorczych ani oddzielnych obwodów chłodzących. W przypadku TE-1 silnik osiąga szczytową i ciągłą gęstość mocy odpowiednio 13 kW/kg i 9 kW/kg, czyli o 60% wyższą niż nowe cele mapy drogowej technologii APC wyznaczonej na rok 2025. Wszystko to osiągnięto przy użyciu materiałów i procesów kompatybilny z masową motoryzacyjną produkcją i, co ważniejsze, z platformą silnikową o skalowalnej długości.

Koncept inwertera, który jest również skalowalny dzięki dostrojeniu liczby stopni mocy z węglika krzemu dla silników o różnych średnicach, naprawdę zapewnia dużą wydajność. Jednostka TE-1 ma moc >500kW! Daje nam to możliwość optymalizacji tej platformy pod kątem produkcji.

Zintegrowana jednostka silnika i inwertera jest już zamontowana w motocyklu i zapewnia docelową wydajność i efektywność cyklu, którą zaprojektowaliśmy, aby to osiągnąć. Z niecierpliwością czekamy na informacje zwrotne z testów z poziomu już jazdy samym motocyklem i korzyści płynących z naszej wysokiej wydajności w tym zakresie.

„Jesteśmy naprawdę dumni, że byliśmy kluczową częścią tego ekscytującego projektu, który był punktem zwrotnym dla motocykli elektrycznych i brytyjskiego przemysłu”. Andrew Cross, dyrektor techniczny w Integral Powertrain Ltd.

WMG, UNIWERSYTET W WARWICK

„WMG ściśle współpracowało z Triumphem, aby wesprzeć rozwój jednostki sterującej motocykl poprzez kompleksowy proces oceny w czasie rzeczywistym przy użyciu dwóch szytych na miarę platform. Stworzono model 3D motocykla i zintegrowano go z pierwszą platformą, aby sprawdzić, czy zachowuje się dobrze przed samą integracją z początkowym prototypem motocykla. Drugie urządzenie zostało wykorzystane do wsparcia Triumpha w ocenie wydajności mocy i energii całego układu napędowego, a także w potwierdzeniu jego trwałości. Skupiliśmy się również na badaniach i rozwoju kontroli na innych poziomach, w tym zaawansowanej kontroli trakcji i optymalizacji hamulca elektrodynamicznego. Odkrycia w zakresie modelowania, symulacji i sterowania systemów energetycznych, zwłaszcza rzeczywiste studia przypadków z motocyklami elektrycznymi, uzyskane w ramach projektu TE-1, zostały wykorzystane do opracowania materiałów dydaktycznych na temat systemów energetycznych, technologii hybrydyzacji i elektryfikacji w programach edukacyjnych w WMG. Truong Quang Dinh, profesor nadzwyczajny zarządzania i kontroli systemów energetycznych na WMG, Uniwersytet w Warwick.

„WMG pomogło również firmie Triumph zrozumieć możliwości i szersze konsekwencje elektryfikacji dla ich działalności. Obejmowało to zbadanie możliwości sieci ładowania elektrycznych jednośladów, potrzeby recyklingu motocykli elektrycznych w gospodarstwie domowym, konieczności rozwijania lokalnych łańcuchów dostaw akumulatorów oraz kierunku, jaki Triumph będzie musiał obrać, aby zapewnić możliwość projektowania, opracowywania, produkcji i w przyszłości dystrybuować elektryczne jednoślady. Wyniki tych badań wyznaczają również kierunek władzom krajowym i lokalnym, szczególnie w obszarach, w których interwencja polityczna może wspierać wdrażanie motocykli elektrycznych.

„W wielu badaniach podejmowanych przez WMG, zindywidualizowane modele komputerowe opracowane na uniwersytecie (takie jak własne oprogramowanie UniWarp) odegrały kluczową rolę w zrozumieniu, obrania najlepszego możliwego kierunku oraz działania wymaganych dla różnych scenariuszy. Takie podejście umożliwiło WMG ilościowe określenie wpływu motocykli elektrycznych na środowisko i zdefiniowało metody, za pomocą których można to jeszcze poprawić, dzięki nowym cechom pojazdu, wymiarom lub nowej współpracy zewnętrznej”. Jim Hooper, główny inżynier projektów pojazdów elektrycznych w WMG, Uniwersytet w Warwick.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Jacek Sasin ponownie przekonuje kierowców, że Polska ma najtańsze paliwo w Europie

Ceny paliw za litr dochodzą w Polsce do rekordowych kwot i widzi to niemalże każdy. Zupełnie innego zdania jest jednak Jacek Sasin, który ponownie...

Jak realnie sprawdził się system e-TOLL po 6 miesiącach działania?

Chociaż początkowo drastyczna zmiana systemów płatności na autostradach w Polsce spotkała się z dużą falą hejtu, to finalnie można stwierdzić, że wielu kierowców zdążyło...

Czy zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości jest niezgodne z Konstytucją?

Sprawa zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym zdaje się nie mieć końca i ponownie wraca na tapet....

50 lat sportowego oddziału BMW uwiecznione modelem BMW M 1000 RR 50 Years M

BMW M GmbH obchodzi w tym roku swoje 50-lecie i w związku z tym producent, który od tak wielu lat raczy nas swoimi sportowymi...

Jak zakończyła się sprawa kursantów na prawo jazdy, którzy mieli błędne pytania na egzaminie w styczniu 2022 roku?

O całej sprawie w Polsce zrobiło się bardzo głośno, a wszystko za sprawą dodania do bazy pytań 41 pytań w sobotę 22 stycznia. Podczas...