Dokładnie rok temu światło dzienne ujrzał motocykl o nazwie V85 TT, konstrukcja całkowicie nowa, zaprojektowana od podstaw. Włoska ślicznotka, piękna jak na każde Moto Guzzi przystało. Motocykl choć nowy, to jednak klasyczny. Choć w nostalgicznym kształcie, to przełomowy i… na wskroś nowoczesny.

Moto Guzzi – prawie 100 lat doświadczenia w produkcji motocykli

100 lat historii marki Mtoo Guzzi

Moto Guzzi to włoski producent motocykli z ogromną tradycją, sięgającą aż 1921 roku, kiedy to w Mandello del Lario, nad jeziorem Como położonym na północy Włoch, rozpoczęto produkcję jednośladów. Marka ta klasykę ma zatem we krwi, a praktycznie każdy produkowany przez Moto Guzzi model ma w sobie styl retro. Wyróżnikiem tego producenta jest nie tylko to, że pojazdy wytwarzane są tylko i wyłącznie w Europie, ale także filozofia produkcji ich jednostek napędowych, czyli silników V2 z kątem rozwarcia 90 stopni, montowanych wzdłużnie, z przekazaniem napędu za pomocą wału. Taki też napęd otrzymała najnowsza konstrukcja Moto Guzzi – V85 TT, która mimo nowoczesnych rozwiązań, zanurzona jest głęboko w tradycji włoskiego producenta. V85 TT to pierwsze na świecie klasyczne, turystyczne enduro, świeże spojrzenie na segment adventure, spojrzenie w stylu retro…

Zbudowane od podstaw klasyczne enduro

moto guzzi v85 tt travel nowość 2020

Motocykl ten, choć stworzony według znanej receptury, powstał całkowicie od nowa. Można powiedzieć, że to turystyczne enduro zostało zbudowane wokół nowoczesnego, a jednocześnie klasycznego napędu. Zatem mamy tu V-kę z cylindrami ułożonymi poprzecznie i rozchylonymi pod kątem 90 stopni, z wałem silnika ustawionym wzdłużnie z osią pojazdu oraz z wałem napędowym przekazującym moc silnika na tylne koło. W obu głowicach tej jednostki pracują w sumie jedynie 4 zawory, po dwa na cylinder, ale za to oba zawory ssące są tytanowe. Silnik ma dokładnie 853 ccm pojemności, generuje 80 KM już przy 7750 obr./min oraz 80 Nm momentu przy dokładnie 5000 na minutę obrotach wału korbowego. Masy wirujące tej jednostki są o 30% mniejsze od silników napędzających starsze konstrukcje, takie jak np. V9, dzięki czemu kultura pracy, oraz osiągi, nowej jednostki są nieporównywalne do jakiejkolwiek wcześniejszej konstrukcji Moto Guzzi. V85 TT, gotowy do jazdy, waży zaledwie 229 kg, co dodatkowo pozwala na całkiem dynamiczną jazdę.

Nowoczesność w każdym calu

moto guzzi v85 tt

Moto Guzzi V85 TT wyposażone jest w kolorowy wyświetlacz TFT, dzięki któremu, przy pomocy przycisków na kierownicy, sterować możemy ustawieniami elektroniki. Na pokładzie tego motocykla mamy zarówno kontrolę trakcji MGCT, jaki i zespolony ABS od firmy Continental. Mamy też trzy tryby pracy silnika i ustawień parametrów elektroniki, czyli Road, Rain oraz Offroad. Bardziej zaawansowani jeźdźcy mogą pozwolić sobie na dezaktywację wszystkich elektronicznych wspomagaczy, bo kontrolę trakcji, jak i ABS, można całkowicie wyłączyć, co docenią na pewno maniacy enduro. Nie można też zapomnieć o możliwości sparowania swojego smartfona z motocyklem, pod warunkiem ściągnięcia aplikacji Moto Guzzi MIA.

Dakarowe korzenie i coś z odrzutowca

moto guzzi v85 tt travel nowość 2020

Design tego motocykla, szczególnie podkreślony dwukolorowym malowaniem Sahara, jest hołdem dla modelu Moto Guzzi V65 TT, który w 1985 roku brał udział w rajdzie Paryż-Dakar. Choć wygląd V85 TT jest klasyczny, to jednak nie brak w nim nowoczesnych rozwiązań i nie tylko o elektronikę tu chodzi. Jednym z nich jest na pewno, rzucająca się w oczy od razu, i przyznacie, robiąca jego styl, podwójna ledowa lampa. Na jej środku mamy również ledowe światło do jazdy dziennej, zaprojektowane w kształcie lecącego orła – znaku fabryki Moto Guzzi. Tylna lampa motocykla zaś, również podwójna, przywodzi na myśl dysze wylotowe odrzutowców. Ekstra!

moto guzzi v85 tt

Użytkowe piękno stalowych rur

Dopełnieniem świetnego wyglądu tego motocykla jest w sumie jego cały kształt, podkreślony dodatkowo przez pięknie wyeksponowaną stalową ramę główną, ramę pomocniczą, stelaż trzymający lampy przednie oraz tylne uchwyty pasażera i stelaż pod kufer. Kwintesencja użytkowego piękna metaloplastyki…

moto guzzi v85 tt sahara

Turystyka po każdym podłożu

Ale nie tylko użytkowe piękno jest motywem przewodnim tego motocykla. To w końcu turystyczne enduro, zatem pojazd wygodny, pozwalający na komfortową jazdę we dwoje na długich trasach (przy 23-litrowym zbiorniku możliwy zasięg sięga aż 400 km), dodatkowo o zdolnościach terenowych, które potwierdza wyższy skok zawieszeń, prześwit 210 mm oraz szprychowe koła, z przednim o średnicy 19 cali… Te ostatnie, obute w opony terenowe, sprawiają, że siedząc na V85 TT i widząc przed sobą szutrowy odcinek drogi, czy też nawet offroad, nie będziesz miał ani chęci, ani potrzeby zawracać…

moto guzzi v85 tt travel nowość 2020

V85 TT Travel – jeszcze bardziej turystyczna wersja na sezon 2020

Teraz ten obieżyświat pojawił się w jeszcze bardziej turystycznej wersji – V85 TT Travel, dodatkowo, fabrycznie wyposażonej w wyższą szybę, oryginalne kufry boczne, z aluminiowymi wkładami wewnętrznymi, oraz podgrzewane manetki. A to wszystko w motocyklu w ekskluzywnym malowaniu Sambia Namib w cenie 55 900 zł.

moto guzzi v85 tt travel nowość 2020

Odwiedź najbliższego dealera Moto Guzzi i przekonaj się na własne oczy, jak powalające jest użytkowe piękno i turystyczne zdolności najnowszego dzieła inżynierów z Mandello del Lario.

 ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.