Nowy adventure MT800 od CFMoto jest bliski oficjalnej prezentacji, o czym świadczyć mogą te rendery, które… właśnie wyszły na światło dzienne. Podobno to przeciek informacyjny, ale… jak wiadomo, może się okazać, że to także celowe, pijarowe działania. 

Powiązanie chińskiego CFMoto z austriackim KTM-em jest coraz bardziej widoczne, a współpraca nabiera tempa. Na początku tego roku producent wprowadził na swój rodzimy rynek model 1250 TR-G, motocykl turystyczny z silnikiem V-twin od 1290. Teraz zaś jest bliski zaprezentowania motocykla segmentu adventure o nazwie MT800, opartego na silniku i podwoziu KTM-a 790 Adventure.

Imponująco prezentujący się model turystyczny CFMoto wciąż oferowany jest jedynie w Chinach i bardzo możliwe, że sytuacja ta się nie zmieni przez dłuższy czas. Natomiast MT800, według nieoficjalnych informacji, ma być dostępny na całym świecie…

Ponoć, gdyby nie globalna pandemia, MT800 zostałby już oficjalnie zaprezentowany, ponieważ sam KTM ujawnił prace Chińczyków nad tym modelem już na początku tego roku, a zapowiedział pojawienie się go na rynku w październiku 2020. Według krążących informacji premiera tego motocykla została przesunięta na pierwszy kwartał 2021 roku.

CFMoto, które wytwarza zarówno silniki, jak i całe motocykle, na zamówienie Austriaków, ma w najbliższej przyszłości produkować na rodzimy rynek modele KTM-ów takie jak: 750 Duke, 750 Supermoto oraz 750 Adventure – wszystkie napędzane jednostką LC8c.

Komputerowe wizualizacje, które możecie zobaczyć w tym artykule, przedstawiają oficjalny projekt motocykla CFMoto MT800 zgłoszony w chińskim urzędzie patentowym w celu – uwaga – zapobieganiu kopiowania jego wizerunku przez inne firmy. Czyżby trend się odwracał i to światowi potentaci mieli chęć na kopiowanie chińskich konstrukcji? Raczej w to wątpimy…

CFMoto MT800 w założeniu ma nie być bezpośrednią konkurencją dla obecnie oferowanego przez Austriaków Adventure 890, gdyż ten ewoluował do pojemności 889 cm3, a chiński odpowiednik ma zostać przy 799 cm3. Oczywiście różnic jest znacznie więcej, szczególnie w topowych podzespołach użytych w KTM-ie i w zorientowaniu pojazdu CFMoto bardziej na szosę niż teren – zupełnie odwrotnie niż w przypadku KTM-a. Świadczy o tym konstrukcja motocykla oraz użycie kół o średnicy 19 i 17 cali (KTM – 21 i 18).

Chińska konstrukcja, choć oparta na stalowej, rurowej ramie KTM-a, wyposażona jest już w wahacz własnej produkcji, zrezygnowano w niej z charakterystycznego dla ADV 790 baku okalającego silnik i obniżającego środek ciężkości motocykla. To z kolei wypłynęło na to, że siedzenie CFMoto nie może być offroadowo długie i płaskie, a przyjęło kształt typowo turystyczny, zaczynając się z przodu, w miejscu na to pozwalającym przez pękaty zbiornik paliwa.

Chińskie motocykle klasy 600, 750, 800 – tanie, a nowe – czy warto?

Zdecydowanie kibicujemy tej konstrukcji, która może okazać się hitem. Oczywiście wpływ na to mają dwa czynniki – jednym jest oczywiście kooperacja z renomowanym producentem i jakość, jaką pomoże zapewnić wiedza czerpana od KTM-a, a drugim cena, która może być bardzo atrakcyjna. Trzymamy kciuki, że motocykl ten pojawi się także na rynku europejskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.