Aprilia Tuono V4 i V4 Factory na 2021 rok – jakie zmiany i czy hipernaked stał się motocyklem turystycznym?

-

Przepis na Tuono od wielu lat pozostaje niezmienny. Ze sportowego motocykla RSV4 zdjęto kilka owiewek, założono szeroką kierownicę, jednakże zostawiono najważniejsze – silnik, dając tym samym kierowcy możliwość skorzystania z niesamowitych osiągów. Tym razem producent z Noale przygotował jeden motocykl, ale w dwóch odsłonach.

W 2021 roku dostępne będą dwa modele – bazowy Tuono V4 1100 oraz Tuono V4 1100 Factory. Wersja podstawowa dostosowana będzie do bardzo szybkiej i dynamicznej jazdy, a nawet jak twierdzi producent, do turystyki. Model oznaczony dodatkowym Factory to istny killer, nie tylko drogowy, ale również torowy. Pierwszy z nich wyposażony będzie w jeszcze wyżej zamontowaną kierownicę, inne podnóżki, większe i wygodniejsze siedzisko pasażera, a akcesoryjnie dostępne będą również kufry. Factory z kolei to prawdziwa broń torowa, która posiada chociażby półaktywne zawieszenie Ohlins EC 2.0.

Tuono V4, dzięki nowej ergonomii i dedykowanym akcesoriom, uwydatnia swój charakter wielkiego i jakże szybkiego podróżnika. Przejęła wszystkie cechy swojego sportowego odpowiednika, ale fantastycznie sprawdzi się również w dłuższych trasach. Komfort zapewnić ma podwyższona kierownica oraz nowa owiewka z dużą szybą, która zapewni ochronę przed wiatrem. Teraz również pasażer poczuje się pewnie na tylnej kanapie, a wszystko dzięki jej przeprojektowaniu, powiększeniu oraz obniżeniu podnóżków. Tuono V4 będzie niesamowicie szybkim kompanem i łowcą kilometrów, który dodatkowo wyposażony będzie w dwa boczne kufry.

Aprilia Tuono V4 i V4 Factory na 2021 rok – jakie zmiany i czy hipernaked stał się motocyklem turystycznym?

Tuono V4 1100 Factory to z kolei motocykl, który wszystkie swoje cechy nabył na torze wyścigowym. Ewoluuje jeszcze bardziej, aby jeszcze dosadniej potwierdzić swój status zwycięzcy w kategorii hypernakedów. To przecież segment, który zapoczątkowała Aprilia i pomimo bycia pionierem, wielu konkurentów próbowało ją zdetronizować, oczywiście bezskutecznie. Nie bez powodu określany jest mianem “najbardziej niezwykłego motocykla z homologacją drogową o niezrównanych, a wręcz chorych osiągach.”

Aprilia Tuono V4 i V4 Factory na 2021 rok – jakie zmiany i czy hipernaked stał się motocyklem turystycznym?

Nowy styl obu Tuono inspirowany jest wprowadzeniem modelu RS660, który charakteryzuje się innowacyjną koncepcją podwójnej owiewki z nową funkcją aerodynamiczną. Dodatkowo wbudowany został w nią nowy reflektor LED z funkcją świateł dziennych. Przeprojektowana ergonomia ma poprawić komfort kierowcy i pasażera, zapewniając mu tym samym więcej miejsca oraz lepszą pozycję. Pomoże w tym również nowy kształt zbiornika paliwa i tylnego ogona. Kolorowy wyświetlacz TFT jest teraz nieco większy, a wszystkie polecenie elektroniczne są jeszcze skuteczniejsze i szybsze. Dzięki jeszcze większej mocy obliczeniowej nowego ECU Marelli 11MP i nowej, sześcioosiowej platformie, usprawniono jeszcze zarządzenie zasobami elektroniki. Wydaje się to niewiarygodne, bo już w poprzednim modelu osiągnięto absurdalnie wysoki poziom.

Dostępnych jest teraz 6 różnych trybów jazdy w wersji Factory – 3 przeznaczone na tor (2 w pełni konfigurowalne) oraz 3 na drogę (jeden można skonfigurować). Jedno kliknięcie klawisza sprawia, że system automatycznie dostosuje działanie wszystkich systemów. Fajnie, że mamy również możliwość w każdych warunkach stworzyć spersonalizowany tryb. Ewolucja warunków jezdnych to przede wszystkim zmiana wahacza. W modelach na rok 2021 jest przeprojektowany i lżejszy, z niższym wzmocnieniem. Znany jest on z modeli Aprilii, które startują i praktycznie dominują wyścigi World SBK. Nowy komponent ma na celu obniżyć wagę oraz zwiększyć stabilność tylnego koła podczas przyspieszania.

Aprilia Tuono V4 1100 Factory 2020 – nagość w rytmie sport [TEST, OPINIA, GALERIA, DANE TECHNICZNE, WADY, ZALETY]

Tuono jest jednak nadal nagim sportowym motocyklem o iście wyścigowych parametrach. Napędza go wąski silnik 65* V4 o unikalnych właściwościach. Nawet po dostosowaniu go do norm Euro 5, jednostka o pojemności 1077cm3 charakteryzuje się mocą 175 KM oraz 121 Nm. Dominuje on w klasie hypernaked dzięki idealnemu dostrojeniu piekielnie mocnego silnika ze wspaniałymi właściwościami jezdnymi.

Wiktor Seredyński
Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY