Zbyt wolna jazda zabija. Utah zwiększa limity prędkości na autostradach

-

Amerykański stan Utah jako pierwszy w USA podwyższył limit prędkości na autostradach. Decyzję taką podjęto po badaniach stanowego Departamentu Transportu. Te nie pozostawiają złudzeń: obniżanie prędkości powoduje wzrost wypadków.

Utah to pierwszy stan USA, który podjął taką rewolucyjną decyzję. Poprzednie ograniczenie do 70 mil na godzinę zniesiono i obecnie można na tamtejszych autostradach legalnie poruszać się z prędkością 80 mil na godzinę (130 km/h). Choć w Teksasie dopuszczalny limit wynosi nawet 85 mil na godzinę, obowiązuje on tylko na dwóch odcinkach autostrady.

Urzędnicy odrzucili chwytliwe polityczne hasła dotyczące bezpieczeństwa i tzw. „społeczne oczekiwania”, skupiając się na wynikach szeroko zakrojonych badań. Ich wyniki dały zaskakującą odpowiedź: systematyczne obniżanie prędkości nie tylko nie wpływa korzystnie na bezpieczeństwo ale wręcz powoduje zwiększenie zagrożeń. Niewielka prędkość na autostradzie w połączeniu z monotonią jazdy powoduje bowiem senność u kierowców i dekoncentrację, od której już krok do wypadku.

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY