Włosi przygotowują poradnik. Drogi będą bezpieczniejsze dla motocyklistów

-

Uniwersytet Parmeński wraz z włoskim Stowarzyszeniem Producentów Motocykli i Skuterów przygotuje przewodnik dla projektantów i wykonawców infrastruktury drogowej. Celem ma być zwiększenie bezpieczeństwa motocyklistów.

Jak wskazują wyniki włoskich badań, jedną z przyczyn śmiertelnych wypadków z udziałem motocyklistów jest niedostosowanie infrastruktury drogowej (nawierzchni, barier, krawężników itp.) do specyfiki jednośladów. W samym tylko roku 2011 przypadkowe obiekty lub stałe przeszkody na drogach spowodowały śmierć 96 motocyklistów, a rannych zostało 2033.

O skali problemu świadczą także wnioski płynące z europejskich badań MAIDS (Motorcycles Accidents In Depth Study), według których nieprawidłowa infrastruktura jest przyczyną nawet 25% wszystkich wypadków z udziałem motocykli.

Dla uwrażliwienia projektantów i budowniczych dróg na to zagrożenie Wydział Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z Uniwersytetu w Parmie i Stowarzyszenie Producentów Motocykli i Skuterów  nawiązały współpracę. Jej celem jest przygotowanie kompleksowego przewodnika z wszystkimi informacjami niezbędnymi do zaplanowania lub przebudowy infrastruktury w celu ograniczenia ryzyka dla motocyklistów.

Oznacza to na przykład zastosowanie odpowiednich barier ochronnych, dobrze ustawionego oznakowania, oświetlenia i dostosowanie innych elementów przestrzeni drogowej dla uniknięcia zagrożeń jakie niosą dla motocyklistów. Jak zauważają pomysłodawcy poradnika, odpowiednie dostosowanie różnych elementów infrastruktury może skutecznie pomóc także rowerzystom.

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY