Nawet 8600 zł kary za niedopatrzenie. Sprawdź dokumenty swojego motocykla!

-

Można nie zgadzać się z aktualnymi przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC), ale posiadając zarejestrowany pojazd nie ma wyjścia – należy się im podporządkować. I pilnować terminów obowiązywania polisy oraz opłacania składek na czas. Kary za przerwę w ciągłości ubezpieczenia już w lipcu ponownie wzrosną i mogą wynieść nawet 8600 zł.

Choć niektórzy uważają obowiązkowe OC za państwowy zamordyzm, w dodatku w interesie firm ubezpieczeniowych, to w podejściu do niego nie ma dowolności. Chcesz jeździć – musisz opłacić składkę, zresztą nawet jeśli nie jeździsz, a masz zarejestrowane auto lub motocykl, również musisz to zrobić. Wielu właścicieli pojazdów nie zdaje sobie sprawy, jak istotne jest pilnowanie tego tematu. Kary za choćby kilkudniową przerwę w ważności polisy są bowiem bardzo dotkliwe. W dodatku z czasem będą tylko rosły i coraz trudniej będzie ich uniknąć.

Autem i na motocyklu: czy podczas wyprzedzania można chwilowo przekroczyć dozwoloną prędkość? [przepisy, taryfikator mandatów 2023]

Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, z roku na rok ujawnianych jest coraz więcej przypadków braku ubezpieczenia OC lub opóźnień w opłaceniu składki, skutkujących nieważnością polisy. W 2021 roku było ich poniżej 260 tysięcy, rok później już 327 tysięcy, a w 2023 – ok. 350 tysięcy. Najczęściej są to drobne, kilku-kilkunastodniowe opóźnienia. Kary są jednak surowe. W pierwszej połowie 2024 roku nakładane tzw. opłaty dodatkowe wynosiły:

  • 1700 zł – przerwa od 1 do 3 dni
  • 4240 zł – przerwa od 4 do 14 dni
  • 8480 zł – przerwa powyżej 14 dni

Wysokość tych kar uzależniona jest od podawanego przez GUS poziomu średniego wynagrodzenia i zazwyczaj co pół roku rośnie. Dlatego już od lipca 2024 roku maksymalna wysokość opłaty dodatkowej wyniesie aż 8600 zł. 

Nawet 8600 zł kary za niedopatrzenie. Sprawdź dokumenty swojego motocykla!

Warto pamiętać, że zarejestrowane auto czy motocykl muszą posiadać ważne ubezpieczenie OC nawet wtedy, gdy nie są używane. Co więcej, w celu ujawnienia braku polisy nie jest nawet potrzebna policyjna kontrola. UFG posiada już bowiem narzędzia informatyczne, które pozwalają na szybkie porównanie danych o zawartych polisach z rejestrem pojazdów w CEPiK. Możemy więc otrzymać karę „zdalnie”, bez wychodzenia z domu. Dlatego warto mocno pilnować tematu OC zarówno jeśli chodzi o terminowe opłacanie składek, jak też szczególnie przy kupnie/sprzedaży pojazdu.

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY