Po niedawnej wielkiej kampanii przywoławczej BMW, także inni wielcy producenci fatalnie rozpoczynają sezon. Poważne usterki wykryli w swoich motocyklach Yamaha, Ducati i  KTM. W Polsce na razie nie zgłoszono żadnej akcji serwisowej.

Choć testowanie nowych modeli na nabywcach jest już faktem, trudno oprzeć się wrażeniu, że producenci czasem całkowicie rezygnują z fabrycznych jazd testowych. To, co sporadycznie występowało kiedyś w premierowych pojazdach jako “choroba wieku dziecięcego”, teraz stało się tak normalne, że usterki można być niemal pewnym.

Yamaha

wzywa do serwisów nabywców pachnącego nowością modelu MT-09 Tracer. Powodem jest nieprecyzyjnie odlany element rozrządu, który w skrajnym przypadku może spowodować poważną usterkę silnika.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Oprócz Tracera na tę usterkę narażone są także wyprodukowane w tym roku modele MT-09, FZ6R, Super Tenere, Super Tenere ES i R6. Wezwanie dotyczy modeli z rynku amerykańskiego.

15-yamaha-fj09-2

Ducati

ma problem ze swoim największym turystykiem – Multistradą. Jak informuje Canada Moto Guide, w niektórych egzemplarzach wyprodukowanych w latach 2010 – 2014 może dojść do zakleszczenia wewnętrznego rękawa linki rolgazu. Usterka może spowodować zablokowanie przepustnicy w pozycji otwartej, co – z oczywistych względów – niesie ze sobą ryzyko poważnego wypadku.

2012-Ducati-Multistrada

KTM

wzywa posiadaczy modeli 690 Enduro R i 690 SMC R wyprodukowanych w latach 2014 – 2015. Problemem okazała się kiepska sprężyna zacisku hamulca tylnego, która może uszkodzić przewód hamulcowy. Dodatkowo w modelu 690 SMC R przednie koło mogło zostać osadzone zbyt ciasno, co w skrajnym przypadku zakończy się uszkodzeniem tarczy hamulcowej i systemu ABS.

ktm-recalls-lc4-bikes-for-braking-issues-94024_1

[sam id=”11″ codes=”true”]

Żadne z wezwań nie zostało jak dotąd zgłoszone do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Może to oznaczać, że motocykle sprzedane w Polsce nie są dotknięte wymienionymi usterkami. Warto jednak sprawdzić własny sprzęt, zwłaszcza jeśli pochodzi zza wielkiej wody.

1 KOMENTARZ

  1. W trakcie ostatniego testu porównawczego motocykli tzw. “ENDURO” przez najstarsze pismo motocyklowe we Francji, ostatnie austriackie adventure nie ukończyło testu z powodu awarii elektronicznej regulacji zwieszenia. Nowy motocykl w teście zachowywał się albo “bardzo sztywno” lub diametralnie odwrotnie. Ustawianie elektronicznej zawiechy nie umożliwiało w pewnym momencie zmiany wyboru obciążenia motocykla i charakterystyki zawieszenia. Motocykl skończył test u reprezentanta austriackiej marki, nie odpowiadał wymogom bezpieczeństwa na dalsza jazdę testową i był nieprzewidywalny w reakcjach.

    Nie można wyciągać wniosków po jednym przykładzie, ale wymaga to zastanowienia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.