Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nową ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, a jedna ze zmian zakłada stworzenie zupełnie nowego rodzaju zespołu ratownictwa medycznego, który nosił będzie nazwę Motocyklowej Jednostki Ratowniczej.
Niezwykle dobre wieści docierają do nas z Ministerstwa Zdrowia, które w końcu chce prawnie uregulować zasady pracy ambulansów na dwóch kołach. Na ten moment w Polsce nie obowiązują przepisy, które zezwalają na działanie motocyklowych karetek, jednakże możliwe jest ich obejście poprzez zapisanie motocykla w systemie jako pilota pełnoprawnej karetki.
Najnowsze zmiany sprawią, że motocyklowe ambulanse będą zupełnie nowym rodzajem zespołu ratownictwa medycznego. Motocyklowa Jednostka Ratownicza należeć będzie do wojewódzkiego planu działania Państwowego Ratownictwa Medycznego, a dodatkowo oddział ten będzie oddzielnym produktem do sfinansowania w ramach umów zawieranych przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Motocykl ratowniczy będzie docierał do trudnych miejsc, ale także używany będzie, aby skrócić czas dojazdu do pacjenta. Za jego sterami będzie osoba uprawniona do prowadzenia medycznych czynności ratunkowych, a na pokładzie jednośladu znajdą się leki i wyroby medyczne, a także sprzęt łączności.
Ministerstwo Zdrowia szacuje, że jeden specjalistyczny motocykl przysługiwać będzie na każde 400 000 mieszkańców województwa. Oznacza to, że docelowo do Państwowego Ratownictwa Medycznego dołączy 105 karetek na dwóch kołach. Najwięcej, bo aż 14 sztuk pojawi się na drogach województwa mazowieckiego, na Śląsku będzie ich 12, a w Małopolsce i Wielkopolsce po 9 egzemplarzy. Według MZ koszt zakupu i wyposażenia 105 motocykli będzie kosztować około 15,75 mln złotych.
Zdjęcie: Dawid Gromadzki/ UM Białystok
Historia motocykli ratujących życie. Jakie motoambulanse jeżdżą po polskich drogach?
