W ostatnich latach jak bumerang wraca sprawa obowiązkowych badań dla starszych kierowców, pod rygorem utraty posiadanych uprawnień. Nie brakuje również jeszcze dalej idących postulatów, aby osobom, które osiągnęły daną granicę wieku z automatu odbierać możliwość prowadzenia pojazdów. W jednym z krajów Unii Europejskiej takie przepisy już obowiązują, choć w ograniczonym zakresie. Nie tylko budzą one sprzeciw samych kierowców, ale też powodują spore problemy dla branży transportowej.
Choć to kierowcy młodzi i w średnim wieku powodują najwięcej wypadków, to seniorzy za kółkiem są ostatnio pod gęstym ostrzałem. Głównie z powodu częstych przypadków, gdy tracą orientację i np. wjeżdżają na trasy szybkiego ruchu pod prąd, powodując bardzo groźne sytuacje. Pojawiają się propozycje, by wprowadzić obowiązkowe regularne badania dla starszych kierowców, od których wyniku miałoby zależeć utrzymanie posiadanych uprawnień do prowadzenia pojazdów. Niedawno jedną z nich, dotyczącą kierowców po 70 roku życia, odrzucono na spotkaniu unijnych ministrów ds. transportu, jako dyskryminującą określoną grupę obywateli.
Kraje unijne przeciwko badaniom lekarskim dla kierowców seniorów
W jednym z krajów Unii Europejskiej obowiązuje jednak przepis, który uderza bezpośrednio w starsze osoby za kierownicą. We Włoszech kierowcy ciężarówek, posiadający prawo jazdy kat. C i CE, mogą pracować zawodowo tylko do 65 roku życia, a po przejściu dodatkowych badań warunkowo przedłużyć ten okres do 68 roku życia. Po tym czasie muszą przejść na emeryturę lub zmienić zajęcie. Zachowują natomiast uprawnienia na samochody osobowe i motocykle (jeżeli je posiadają). Złamanie zakazu prowadzenia ciężkich pojazdów karane jest grzywną w wysokości do 1200 euro (ok. 5 tys. zł).
Owoc statystyk
Przepis ten jest mocno krytykowany przez zawodowych kierowców, którzy osiągnęli wspomniane granice wiekowe. Całkiem słusznie uważają go oni za krzywdzący i odbierający prawo do decydowania o własnym życiu. Obowiązujące prawo uderza również w całą branżę transportową, która zmaga się z niedoborem kierowców. Włoski rząd zasłania się z kolei badaniami, które wskazują, że wśród kierowców ciężarówek będących sprawcami poważnych wypadków dominują właśnie seniorzy.
Na szczęście w Polsce nie słychać póki co o pracach nad wprowadzeniem podobnych rozwiązań.
Zdjęcie tytułowe: Conor Samuel / Unsplash.com