Kraje unijne przeciwko badaniom lekarskim dla kierowców seniorów

-

Pomysł Komisji Europejskie sprowadzał się do wprowadzenia obowiązkowych badań, dla kierowców którzy ukończyli siedemdziesiąty rok życia. W zamyśle twórców miałyby być one powtarzane co pięć lat. Ich cel to oczywiście potwierdzenie zdolności starszych kierowców do prowadzenia pojazdów.

72-latek po rozległym zawale szaleje po Nurburgringu na Ducati Panigale V4 [onboard]

Projekt był omawiany w tym tygodniu na spotkaniu ministrów do spraw transportu. Na szczęście zdecydowaną większością został przez nich odrzucony. Głównym argumentem przeciwko nowym przepisom był zarzut dyskryminacji kierowców, z uwagi na ich wiek. Dodatkowo zwiększałyby one i tak rozbudowaną biurokrację. Z publikowanych statystyk wynika ponadto, że seniorzy – wbrew panującym powszechnie opiniom – wcale nie są odpowiedzialni za duża liczbę wypadków. Wskaźnik liczby wypadków na 10 000 populacji w 2022 roku, dla grupy 60 plus wyniósł 3,64. Największą wartość wskaźnik osiągnął dla grupy 18-24 – 12,01 oraz dla grupy 25-39 – 7,26. Dane jednoznacznie wskazują, że to nie seniorzy są głównym zagrożeniem w ruchu drogowym.

Jak nie kijem, to pałką…

Odrzucenie projektu nie oznacza jednak porzucenia prób wprowadzenia obostrzeń dla kierujących. W nowej odsłonie przepisy zakładają wprowadzenie wymogu składania oświadczeń o zdolności do kierowania pojazdem co 15 lat, podczas odnawiania prawa jazdy. Autorzy przepisów nie określili jeszcze, co groziłoby w przypadku złożenia oświadczenia niezgodnego ze stanem faktycznym.

Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY