NewsyKrajowePolacy tankują na Słowacji, bo jest taniej niż w Polsce. Ale widać...

Polacy tankują na Słowacji, bo jest taniej niż w Polsce. Ale widać już światełko w tunelu

-

Na polskich stacjach nadal jest drogo, a najmocniej widać to w cenach oleju napędowego. Doszło nawet do sytuacji niewidzianej od lat – ceny diesla na Podhalu są dużo wyższe niż tuż za granicą, po słowackiej stronie. Na szczęście pojawiły się już pierwsze sygnały zwiastujące uspokojenie sytuacji, choć na powrót cen do poziomów sprzed ataku na Iran trzeba będzie poczekać. 

Średnia cena benzyny Pb95 w Polsce wynosiła w ostatnich dniach 5,99 zł za litr, a diesla 6,40 zł. Prognozy na dni 9–15 marca nadal zakładają wysokie poziomy – serwis e-petrol podaje odpowiedno wartości 6,15–6,30 zł i 7,12–7,29 zł. Oznacza to, że na pierwszych wyjazdach w sezonie musimy się liczyć z droższym tankowaniem.


Zrzut ekranu 2026 01 29 181545Szukasz akcesoriów motocyklowych? Jeśli tak, to polecamy sklep naszych przyjaciół z Motormind. Klikając w poniższy link i dokonując przez niego zakupów dokładacie cegiełkę do rozwoju i utrzymania naszego portalu. Dziękujemy!

Odzież i akcesoria motocyklowe – MotorMind


Na Słowacji taniej

Ciekawa sytuacja panuje na południu Polski. W Bukowinie Tatrzańskiej litr oleju napędowego kosztował ostatnio aż 8,19 zł, a 19 km dalej, w słowackim Zdziarze, tylko 6,52 zł. To prawie 1,70 zł różnicy, więc nie dziwi, że polscy kierowcy zaczęli tłumnie odwiedzać tamtejsze stacje. A przecież przez lata to Słowacy częściej przyjeżdżali do nas na zakupy i tankowanie, zwłaszcza po wprowadzeniu waluty euro.

Polacy tankują na Słowacji, bo jest taniej niż w Polsce. Ale widać już światełko w tunelu

Widać już oznaki uspokojenia sytuacji na rynku paliw, co oczywiście nie znaczy, że w Polsce za chwilę zrobi się tanio. Orlen właśnie obniżył hurtowe ceny paliw, w tym Pb95 o 94 zł za metr sześcienny, a diesla o 164 zł. Taki ruch zwykle nie przekłada się na natychmiastowe obniżki na stacjach, ale przynajmniej może pomóc wyhamować dalsze podwyżki. Z kolei z rejonu konfliktu na Bliskim Wschodzie płyną już nieśmiałe sygnały o zbliżającym się zakończeniu działań wojennych, a dodatkowo kraje skupione w Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) zaproponowały największe w historii uwolnienie rezerw ropy naftowej, by obniżyć ceny surowca.

Paliwa w Polsce drożeją, ale nie ma potrzeby, by tankować na zapas

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ