Jazda motocyklem to zupełnie inna bajka niż prowadzenie samochodu. Tu nie wystarczy gaz, hamulec i podstawowe prawo-lewo. To wymagająca zabawa fizyką i ciągłe kontrolowanie balansu maszyny, na który wpływa nie tylko zachowanie kierowcy, ale również jego pasażera. Zauważyli to w końcu urzędnicy z Ministerstwa Infrastruktury, którzy zapowiedzieli wprowadzenie Karty Pasażera Jednośladu, czyli rodzaju uproszczonego prawa jazdy. Ma to być gwarancja, że nasz plecaczek zna zasady jazdy w dwie osoby i nie doprowadzi do niebezpiecznej sytuacji.
Część motocyklistów lubi jazdę z pasażerem, inni unikają jej za wszelką cenę. Wśród przeciwników dominuje obawa, że osoba siedząca za naszymi plecami może utrudniać prowadzenie motocykla, a wręcz doprowadzić swoim zachowaniem do wypadku. Wystarczy przecież, że spanikuje, przechyli się w nieodpowiednią stronę, czy odruchowo ściśnie kierowcę lub zasłoni mu wizjer. Doświadczony pasażer to skarb, początkujący i wystraszony – prawdziwe ryzyko.
Pasażerka na motocyklu. 7 ważnych zasad jak bezpiecznie podróżować z plecaczkiem
Do tej pory zapisane w polskim prawie wymagania wobec pasażera motocykla były dosyć proste, choć i tak bardziej restrykcyjne niż wobec osób przewożonych samochodem. „Plecaczek” ma mieć atestowany kask na głowie oraz być trzeźwy, nie ma więc mowy np. o wspólnym powrocie skuterem z zakrapianej imprezy. Polscy urzędnicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo ruchu drogowego doszli jednak do wniosku, że to za mało. Pasażerowie motocykli i innych jednośladów powinni umieć się zachować w różnych sytuacjach i mają mieć na to papier. A raczej plastik albo… aplikację.
Mini prawo jazdy
Anna Szumańska, aktualny rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, zapowiedziała na niedawnej konferencji prasowej wprowadzenie tzw. Karty Pasażera Jednośladu. Aż do końca 2026 roku ma ona być nieobowiązkowa, ale w czasie każdej kontroli drogowej policjant będzie zachęcał do jej wyrobienia. Po tym czasie, od początku 2027 roku, stanie się obligatoryjna. Karta będzie miała formę plastikowego blankietu, podobnie jak prawo jazdy, będzie również dostępna jako zakładka w aplikacji mObywatel.
Spore kontrowersje budzi jedna z rubryk, w której trzeba będzie wpisywać co pół roku aktualną masę ciała. To ważny aspekt, który pozwoli zarówno kierowcy, jak i funkcjonariuszom drogówki na kontrolowanie dopuszczalnej masy całkowitej całego pojazdu.
Kartę Pasażera Jednośladu będzie można zdobyć zdając prosty, dwuczęściowy egzamin w lokalnym WORD. W części teoretycznej będzie należało rozwiązać krótki test, odpowiadając m.in. na pytania o techniki chwytów. W części praktycznej wybrany przez nas motocyklista lub miejscowy egzaminator przewiezie kandydata na pasażera po punktach na placu, służących na co dzień do przeprowadzania egzaminów na jedną z kategorii A. Limit upadków ma wynosić trzy, chyba że u któregoś z jego uczestników nastąpi złamanie otwarte, które automatycznie przerywa egzamin.
Bezpieczeństwo jest oczywiście bardzo ważne, ale nie sposób nie odnieść wrażenia, że urzędnicy trochę się zapędzili i wylewają mleko z kąpielą…
PS. Ten artykuł jest oczywiście naszym primaaplilisowym żartem. Mamy nadzieję, że wam się spodobał. Bądźcie czujni w przyszłym roku!