NewsyKrajoweKolejne podwyżki opłat na autostradzie A2. Ile zapłacimy za przejazd motocyklem?

Kolejne podwyżki opłat na autostradzie A2. Ile zapłacimy za przejazd motocyklem?

-

„Najdroższa autostrada w Europie” stała się jeszcze droższa. Zarządzająca zachodnią częścią autostrady A2 spółka Autostrada Wielkopolska po raz drugi w tym roku podniosła opłaty za przejazd trzema odcinkami pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem. Podwyżka dotyczy również motocyklistów. Zarządca tłumaczy się koniecznością przeprowadzania remontów oraz kolejnych inwestycji.

Odcinek Autostrady A2 pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem ma łącznie 149 km długości i jest podzielony na trzy części. Za przejazd każdą z nich pobierana jest opłata na bramkach. Stawki dla poszczególnych kategorii pojazdów są na tyle wysokie, że ten fragment A2 od lat znajduje się w ścisłej czołówce najdroższych autostrad w Europie i na świecie. Od dziś, czyli środy 11 września 2024, od godziny 6 rano, kierowcy zapłacą tutaj jeszcze więcej. 

Ten europejski kraj zezwolił motocyklistom na jazdę pasem awaryjnym na autostradzie

Zarządca tej części A2, spółka Autostrada Wielkopolska, ogłosił już drugą w tym roku podwyżkę opłat za przejazd trzema mniej więcej 50-kilometrowymi odcinkami na trasie Konin-Nowy Tomyśl. W przesłanym do mediów komunikacie tłumaczy się „przede wszystkim znaczącą skalą inwestycji i prac remontowych realizowanych przez spółkę, nie tylko w bieżącym roku, ale również niezbędnych do przeprowadzenia w kolejnych latach”. Jednocześnie spółka podkreśla, że „ (…) utrzymuje 50 proc. bonifikatę dla kategorii 6 pojazdów (motocykle) (…)”.

Kolejne podwyżki opłat na autostradzie A2. Ile zapłacimy za przejazd motocyklem?

Aktualne stawki za przejazd odcinkiem Konin-Nowy Tomyśl (149 km)

  • motocykle – 17 zł za odcinek (o 1 zł więcej), łącznie 51 zł
  • samochody osobowe – 34 zł za odcinek (o 2 zł więcej), łącznie 102 zł
  • samochody osobowe z przyczepami oraz busy – 55 zł za odcinek, łącznie 165 zł
  • pojazdy samochodowe o trzech osiach – 84 zł za odcinek, łącznie 252 zł

Po podwyżce stawki za kilometr wynoszą więc na tym odcinku 0,34 zł dla motocykli i 0,68 zł dla aut osobowych. Z kolei na odcinku Nowy Tomyśl-Świecko (106 km) utrzymano dotychczasowe stawki. Motocykliści i kierowcy osobówek płacą tam po 18 zł. 

Podróż autostradą A2 do Niemiec będzie więc kosztowała na płatnych odcinkach (łącznie 255 km) 69 zł za motocykl i 120 zł za auto osobowe. W dwie strony – dwa razy więcej. Było bardzo drogo, jest jeszcze drożej…

Zdjęcie tytułowe: Autostrada A2 w gminie Dopiewo, Wikimedia Commons

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ