Dokumenty prawa jazdy wydane po 19 stycznia 2013 będą ważne tylko 15 lat. Tę decyzję sejmu potwierdził Trybunał Konstytucyjny. Po wygaśnięciu terminu ważności prawa jazdy trzeba będzie powtórnie przejść badania lekarskie i zapłacić.

Część posłów zaskarżyła uchwałę o wprowadzeniu terminowych praw jazdy do Trybunału Konstytucyjnego argumentując, że tak radykalna zmiana trybu przyznawania uprawnień może podważyć autorytet państwa. Trybunał Konstytucyjny nie podzielił jednak tej opinii.

Sędziowie Trybunału orzekli, że posiadacze praw jazdy nie będą będą zobowiązani do powtórnego zdawania egzaminu, a jedynie do wymiany samego dokumentu. A jednak przed wymianą każdy będzie musiał na nowo przejść obowiązkowe badania lekarskie i wnieść stosowną (słoną) opłatę.

Najbardziej bulwersujący jest jednak fakt, że obowiązkiem wymiany dokumentu objęci będą najprawdopodobniej także ci, którzy zdobyli bezterminowe uprawnienia przed 19 stycznia 2013 r. Prawo działające wstecz to wszak polska specjalność.

9 KOMENTARZE

 1. Witam, a ja bym powiedział, że najbardziej bulwersujące są nie uczciwe badania lekarskie do prawa jazdy.
  Prawa jazdy dla osób starszych MUSZĄ być weryfikowane. Wam, Koleżanki i Koledzy, wzrok się nie psuje? Refleks będziecie mieli do końca życia tak samo dobry? A inni? Nigdy Wam nie zajechał drogi starszy pan w kapeluszu w lśniącej Ładzie?
  Szerokości i Szczęśliwego Nowego Roku!
  Wojtek

 2. Wojtas- widzę że patrzysz przez jeden pryzmat , nie chodzi tu o ludzi starszych , chodzi o każdego kto się nie nadaje , młodych jest także wielu którzy nie powinni prowadzić pojazdów- a jak napisałeś wał będzie największy na badaniach , mi jak na razie drogę zajechali w większości panowie w okolicach 40 – tzw władcy szos, oraz małolaci którzy próbowali zepchnąć z drogi – nikt starszy

 3. 15 Lat?? Buchecheche – to co moze niepełnosprawnym też zakazać siadania za kółko jak musza dojechać do pracy czy szkoły ( w końcu są chorzy).
  Jesli dla Wojtka lśniąca Łada i kapelusz to wyznacznik zagrożenia to gratuluję!
  Niech zweryfikuje termin: “Drogi Publiczne”.
  Ale ok niech cała masa będzie pożywką dla systemu.

 4. Oczywisty przykład prawa działającego wstecz.TK. uznał jednak że tak nie jest bo ważność tracą nie uprawnienia a tylko dokument . O tym że bez tego dokumentu jeździć nie wolno Trybunał udaje że nie wie.Kolejny raz obywatele zostali potraktowani jak stado baranów do strzyżenia.Bo oczywiście to oni zapłacą za kawałek plastiku grubą kasę.A prawko motocyklowe obłożono przecież większym podatkiem.Podobno w naszym kraju to luksus za który trzeba zapłacić odpowiednio.

 5. …Panowie ,myślę że roztrząsanie pow.tematu uwłacza wręcz naszej godności i inteligencji wszak wiadomo czym kierowali się nasi włodarze podejmując taką nie inną decyzję .Przykładów można by przytoczyć wiele ,począwszy od ograniczenia pól wpisów przeglądów w naszych dowodach rejestracyjnych z 12-tu na 6 ,zachowując przy tym mimo to dotychczasowy format dokumentu ,kończąc na kolejnej idiotycznej pow. ustawie .Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo ,- o kasę .Kolejny już raz dumnie brzmiąca “troska o obywatela” opiera się na pieniądzach tegoż obywatela ,”widno to już taka nasza narodowa tradycja” … .

 6. Badania lekarskie co 15 lat są jak najbardziej słuszne, natomiast opłaty są typowym skandalicznym przejawem naszego dziadowskiego państwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.