Włoska firma AGV wprowadza na rynek replikę kasku Valentino Rossiego, najbardziej utytułowanego motocyklisty wyścigowego świata. Kask AGV Pista pojawi się w sprzedaży w Polsce od początku marca.

Valentino Rossi w kaskach AGV jeździ od 1997 roku. Integralny model Pista będzie najdroższym w całej linii produktowej tej firmy – ma kosztować około 4 tys. zł. Co ciekawe, zostanie wyprodukowana tylko ograniczona liczba kasków tego modelu. Nowy kask ma zastąpić poprzedni „model flagowy”, GP-Tech i jak podaje producent, ma znacznie lepsze od niego parametry. Dla użytkownika większość z nich nie jest szczególnie czytelna – podajemy zatem tylko te najistotniejsze.

  • 25 % niższa waga (1250 g Pista, 1560 g GP-Tech),
  • 193% większa powierzchnia wentylacji,
  • 71% niższa wysokość otwarcia wizjera,
  • 48% niższy indeks ochrony głowy HIC Head Injury Criterion.

Przed rozpoczęciem produkcji głowa Rossiego został zmierzona w trzech wymiarach przy pomocy laseru, co pozwoliło na opracowanie modelu wewnętrznej wyściółki. Następnie wykonano wyjmowaną część (strefę zgniotu), która podczas wypadku przyjmuje na siebie siłę uderzenia. Na samym końcu z włókna węglowego powstała skorupa, która przed ostatecznym zatwierdzeniem do produkcji przeszła jeszcze szereg 28-godzinnych testów w tunelu aerodynamicznym.

Różnym rozmiarom kasku będą odpowiadać aż cztery rozmiary skorupy. Podczas dalszych podróży przyda się niezwykle rozbudowana wentylacja. Cztery wloty powietrza są otwarte na stałe, przy jeździe w deszczu lub zimnie można jednak je zamknąć przy pomocy specjalnych dedykowanych zaślepek. W porównaniu z innymi turystycznymi kaskami AGV Pista może być pod tym względem dość niewygodny.

Solidny wizjer (3,3 mm grubości) został wyposażony w system blokujący otwarcie w razie upadku.

Aerodynamika jest kosmiczna. A świetna wentylacja i o wiele większe pole widzenia sprawia, że podczas jazdy czuję się, jakbym nie miał na sobie żadnego kasku – tak kask AGV Pista ocenia sam Valentino Rossi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here