Pierwszy na świecie elektryczny katamaran do przewozu samochodów i motocykli zacznie kursować w Norwegii w 2015 roku. Norweski rząd planuje, by wszystkie promy krótkodystansowe do 2025 roku miały napęd elektryczny.

Elektryczny katamaran zostanie od podstaw zbudowany przez nowopowstałą stocznię – wspólne przedsięwzięcie niemieckiego Siemensa, skandynawskich inwestorów prywatnych oraz norweskiego rządu. Ładowanie akumulatorów potrwa zaledwie 10 minut, a więc krócej niż czas potrzebny na rozładowanie pojazdów i przyjęcie nowych.

Wykonany z aluminium statek o długości 80 metrów będzie mógł zabrać na pokład 120 samochodów lub ponad 300 motocykli oraz 360 pasażerów. Będzie kursować wzdłuż fiordu między norweskimi miejscowościami Lavik i Oppedal. Zostanie wyposażony w dwa potężne, 11-tonowe silniki elektryczne, każdy o mocy 500 KM, a każdy z nich będzie też napędzać oddzielną śrubę. Ma się poruszać z prędkością 10 węzłów (18,5 km/h).

Obecnie trasę tę obsługuje prom z silnikami diesla, które zużywają około miliona litrów ropy rocznie, emitując 570 ton dwutlenku węgla i 17 ton tlenku azotu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.