NewsyJak dokładnie będą wyglądać nowe kursy reedukacyjne? Ile zapłaci kierowca za wyzerowanie...

Jak dokładnie będą wyglądać nowe kursy reedukacyjne? Ile zapłaci kierowca za wyzerowanie liczby punktów karnych?

-

Zmiany, zmiany, zmiany. Tak określić można 2022 rok, który zrewolucjonizował przepisy ruchu drogowego obowiązujące w Polsce. Nowelizacja określająca zasady działania kursów reedukacyjnych jest już na ostatniej prostej, a kierowcy zastanawiają się jak będą one teraz wyglądać i ile będą kosztować.

17 września zniknęły kursy reedukacyjne i początkowo Ministerstwo Infrastruktury twierdziło, że przez najbliższy czas nie będą one dostępne w znanej nam formie. Szybko okazało się jednak, że nowy taryfikator jest niezwykle surowy i zmotoryzowani muszą posiadać możliwość skorzystania z koła ratunkowego.

Nowa ustawa jest już gotowa i czeka jedynie na podpis Ministra Cyfryzacji. Jak zatem będzie wyglądać nowe szkolenie pozwalające na skasowanie punktów karnych i kto będzie mógł z niego skorzystać? Przede wszystkim będzie on obowiązkowy dla wszystkich kierowców, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych (lub 20 w przypadku zmotoryzowanych z rocznym stażem). Brak wykupienia obligatoryjnego kursu będzie wiązać się z utratą prawa jazdy. Do 21 godzin wydłużony został również czas trwania i zajęcia zostaną podzielone na 3 dni.

Jeżeli kierowca w ciągu 5 lat od obycia kursu reedukacyjnego ponownie przekroczy limit 24 punktów karnych to straci uprawnienia do kierowania pojazdami. Zmuszony będzie ponownie odbyć kurs w szkole nauki jazdy, a także zdać egzamin państwowy. Warto również wspomnieć, że szkolenie pozwalające na kasowanie punktów karnych będzie droższe. Według informacji, które pojawiły się w nowym rozporządzeniu, uczestnictwo w nim będzie wiązało się z koniecznością zapłaty 500 złotych.

Kurs reedukacyjny podzielony został na zajęcia warsztatowe oraz wykłady, a kierowcy będą musieli zaliczyć 6 bloków tematycznych:

  • Określą indywidualne przyczyny naruszania zasad i przepisów ruchu drogowego;
  • Przypomną główne zasady i przepisy ruchu drogowego oraz podstawowe zasady techniki kierowania pojazdami;
  • Wypadki drogowe – z wykładowcą przeanalizują przyczyny i skutki oraz zapobieganie wypadkom drogowym;
  • Symulacje sytuacji drogowych – tu podczas zajęć warsztatowych wykładowca ma przeprowadzić ćwiczenia obejmujące m.in. analizę niebezpieczeństw czy ocenę okoliczności i konieczność przewidywania zagrożeń;
  • Czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego – kierowcy mają dowiedzieć się o skutkach, jakie wywołują alkohol i środki działające podobnie do alkoholu oraz leki. Wykładowca zwróci też uwagę na odpowiedzialność wynikającą z naruszenia przepisów ruchu drogowego, stosowanie zasady ograniczonego zaufania, przestrzeganie ogólnie przyjętych zasad kultury – wyrozumiałość, ustępliwość, powstrzymanie agresji, ryzykowne zachowania;
  • Psychologiczne aspekty kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym. W tym 4-godzinnym bloku kierowcy dowiedzą się na m.in. czym polega myślenie przewidujące w kontekście bezpieczeństwa w ruchu drogowym i jakie skutki może przynieść agresja za kierownicą.

Nowe kursy pozwalające na skasowanie liczby punktów karnych wejdą w życie najprawdopodobniej jeszcze w 1 połowie 2023 roku. O oficjalnej dacie poinformuje zmotoryzowanych minister właściwy do spraw informatyzacji w specjalnym komunikacie, który pojawi się co najmniej 3 miesiące przed wdrożeniem zmian.

Ważna informacja dla kierowców – niższy podatek VAT na paliwo do końca czerwca 2023 roku!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Wiktor Seredyński
Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ