Honda testuje nowy system bezpieczeństwa oparty na bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu. Celem inżynierów jest całkowite wyeliminowanie czynnika nieuwagi jako przyczyny wypadków z udziałem motocykli. 

SMIDSY (Sorry Mate I Didn’t See You – Przepraszam Kolego, Nie Widziałem Cię) to jeden najczęściej występujących powodów wypadków drogowych z udziałem motocykli. Inżynierowie Hondy chcą stworzyć system oparty na technologii DSRC (Dedicated Short Range Communications – dedykowana komunikacja krótkiego zasięgu), który całkowicie wyeliminuje to zagrożenie. Pojazdy wyposażone w urządzenia obsługujące DSRC będą w stanie komunikować się z punktami poboru opłat, sygnalizacją świetlną oraz innymi pojazdami.

Honda współpracując z Uniwersytetem w Michigan opracowała oparty na DSRC system wczesnego ostrzegania. Sygnał dźwiękowy, lub ostrzeżenie wizualne np. „zbliża się motocykl”, informować będzie kierowcę, że znajduje się na kursie kolizyjnym z innym użytkownikiem ruchu, który również posiada nowy system.

System Hondy rozwijany jest jako aplikacja dla smartfonów obsługujących DSRC. Pieszy posiadający zainstalowaną aplikacje, może uniknąć zderzenia z nadjeżdżającym samochodem, tak samo jak kierowca zostanie ostrzeżony przed pieszym wchodzącym na pasy na czerwonym świetle.

Nad podobnym systemem pracuje także inny producent motocykli – firma BMW.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here