Choć wydawać by się mogło, że propozycja ekologów, którzy chcą zmniejszyć maksymalną prędkość na autostradach do 80 km/h nie będzie miała racji bytu, to prawda może okazać się zupełnie inna. Europejska Agencja Środowiskowa przeprowadziła badania, według których taka zmiana mogłaby obniżyć emisję CO2 o 30%. To brzmi już zupełnie inaczej..

Według raportu przygotowanego przez EAŚ, zmniejszenie maksymalnej prędkości na autostradach do 110 km/h, spowodowałoby zmniejszenie zużycia paliwa o 10-12%, natomiast ograniczenie jej do 80 km/h obniżyłoby emisję dwutlenku węgla o 30%. Zmiana dopuszczalnej szybkości mogłaby również zmniejszyć liczbę wypadków oraz ofiar śmiertelnych. W Irlandii wśród 1008 osób została przeprowadzona sonda dotycząca limitu prędkości na autostradzie i co ciekawe, 43% ankietowanych opowiedziało się pozytywnie za taką zmianą.

Motocykle niespełniające Euro 4 mogą niebawem nie wjechać do Krakowa – jest projekt uchwały

Jeżeli takie zmiany wydają się abstrakcyjne, to niestety muszę was zmartwić, bo 16 marca holenderski rząd ograniczył prędkość na autostradach krajowych ze 130 km/h do 100 km/h. Luksemburg również wprowadził zmiany, ponieważ maksymalna szybkość ograniczył do 90 km/h. Co może zaskoczyć, to podobno zmiany przepisów odbyły się bardzo płynnie, przy ogólnej akceptacji społeczeństwa. Czy taka zmiana jest możliwa w Polsce? Jak wyglądałaby reakcja kierowców? Czas pokaże..

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.