wt, 13 Kwi 2021

Czy kask motocyklowy zastępuje maseczkę? Wyjaśniamy nowe przepisy

-

Wprowadzone poprzednie obostrzenia, które obowiązywały jeszcze w ubiegłym roku, nie zawierały regulacji, która dotyczyła zasadności noszenia kasku motocyklowego zamiast maseczki. Jednakże na ten moment pojawił się przepis, który rozwieje wasze wątpliwości.

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że poprzedni nakaz noszenia maseczki w miejscu publicznym był nie do końca dobrze sprecyzowany. Przede wszystkim obywatele mieli możliwość wyboru, wobec czego drogi oddechowe oraz usta mogli zasłaniać chociażby elementami ubioru. Rosnące statystki sprawiły, że kolejne kraje, jak chociażby Niemcy, obligatoryjnie wprowadziły nakaz noszenia dedykowanych maseczek jednorazowych, bez możliwości założenia jakiegokolwiek zamiennika. W Polsce zasady odnośnie ich noszenia zmieniły się 27 lutego 2021 roku. Co to oznacza?

Aktualnie przepis zawiera informację, że jedynym słusznym elementem, który powinien służyć do zasłaniania dróg oddechowych oraz ust jest dedykowana maseczka. Wobec tego zabronione jest używanie zarówno części ubioru, jak i kasku motocyklowego do zasłonięcia części twarzy. Nie ma tutaj również wyjątków zarówno do integrali, kasków półotwartych czy szczękowych. Taka możliwość została nam zabrana, wraz z wejściem nowego przepisu 27 lutego 2021 roku. Oczywiście podczas jazdy motocyklem nie jesteśmy zmuszeni do podróży w maseczce ukrytej pod kaskiem. Niezbędne będzie jej nałożenie chociażby po wejściu na stację paliw lub podczas wejścia do budynku.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii brzmi: osoby kierujące motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoby przewożonej takimi pojazdami, zmuszone są używać kasków ochronnych zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 450 i 463).

Ustawodawca przypomina jedynie o obowiązku jazdy w kasku ochronnym, bez względu na jego rodzaj oraz przeznaczenie – musi on jednak spełniać normy bezpieczeństwa. Podczas jazdy nie jest wymagane noszenie maseczki, jednakże w myśl nowych przepisów, nie będzie on podobnie jak szal, komin czy kominiarka jej prawnie zastępować.

Wiktor Seredyński
Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Aktualnie na trzecim roku studiów dziennikarstwa w Katowicach. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.

5 KOMENTARZE

  1. “podczas jazdy motocyklem nie jesteśmy zmuszeni do podróży w maseczce” – przejeżdżasz przez miasto i trzeba zakładać

    • Jeżeli jedziesz przez miasto nie musisz mieć maseczki ale jeżeli tankujesz już tak. Paranoja bo kask uważam że jest bardziej bezpieczny dla innych niż maseczka

  2. A od kiedy mamy wprowadzony stan epidemi , bo o konstytucja wyraznie mowi jak to powinno wygladac a to co wprowadzili to nielegalne obostrzenia.

  3. Bzdura. Rozporządzenie odnośnie zakrywania ust i nosa maseczką było wprowadzone czasowo do 14 marca. Od 15 marca obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa bez wskazania na maseczki. Chusty, kominy, kaski czy odzież może być teraz używana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Reklama
Reklama