Zajęcie jakiegokolwiek stanowiska odnośnie wyprzedzania się samochodów ciężarowych na autostradach i drogach szybkiego ruchu jest niezwykle trudne. Z jednej strony ograniczony czas pracy i chęć dojazdu do domu, a z drugiej fatalna infrastruktura dróg. Czy jest możliwość wprowadzenie całkowitego zakazu wyprzedzania dla tirów?

Ograniczony czas pracy, określone godziny załadunku i rozładunku czy chęć powrotu do domu to z pewnością argumenty, które przemawiają za kierowcami samochodów ciężarowych. Z drugiej strony niewielka, choć rosnąca liczba autostrad, lecz nadal z dwoma pasami i fakt, że Polska jest europejskim gigantem w transporcie kołowym. To wszystko sprawia, że polskie autostrady należą do jednych w najgorszych na starym kontynencie za sprawą dużego natężenia ruchu i nagminnego procesu długiego wyprzedzania się ciężarówek.

Sejm podał datę wprowadzenia w życie kontrowersyjnych przepisów – chodzi o pieszych

Z propozycją rozwiązania tego problemu zgłosił się do Ministerstwa Infrastruktury poseł PiS Bartosz Kownacki. Parlamentarzysta wprost zaproponował wprowadzenie całkowitego zakazu wyprzedzania się samochodów ciężarowych na autostradach i drogach szybkiego ruchu oraz podwyżkę kar, które nakładane są na kierującego za złamanie tego przepisu.

Na interpelację posła Kownackiego odpowiedział sekretarz Ministerstwa Infrastruktury Rafał Weber, który poinformował, że Inspekcja Transportu Drogowego za niestosowanie się do znaku B-25 oraz B-26 nałożyła 426 mandatów karnych. Co ciekawe jedynie 79 z nich zostało wystawionych na autostradach, a 106 na drogach ekspresowych. W 2020 roku takich mandatów było już 745 – 279 na autostradach oraz 283 na drogach ekspresowych. Dodatkowo Inspektorzy delegatur terenowych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego odpowiadający za naruszenia zakazu wyprzedzania przez  samochody ciężarowe na drogach ekspresowych oraz autostradach, w ubiegłym roku nałożyli na kierowców 86 mandatów karnych. 417 mandatów karnych wobec kierowców za identyczne wykroczenie nałożyli też inspektorzy Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Chociaż problem nasila się z roku na rok, to liczba kontroli i wystawionych mandatów również wzrasta. Nie zmienia to jednak faktu, że wbrew interpelacji posła PiS w nadchodzącym czasie na pewno nie zostanie wprowadzony całkowity zakaz wyprzedzania się samochodów ciężarowych. W odpowiedzi Resortu wytłumaczono, że prowadzone są jednak w tej sprawie rozmowy z instytucjami publicznymi oraz organizacjami społecznymi zajmującymi się zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz transportu drogowego. A wy, czytelnicy, jakie macie stanowisko do tej sprawy?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.