W USA zakończył się Miesiąc Świadomości Motocyklowej. Zorganizowana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Motocyklistów akcja miała uzmysłowić kierowcom samochodów, jak wygląda świat z perspektywy bikera.

Akcję podsumowuje wiele mediów, jednak wnioski układają się w jedną spójną listę. Zarówno kierowcy samochodów, jak i motocykliści wskazują, że kluczową sprawą dla obu grup jest widoczność na drodze. Dlatego też kolejne akcje Stowarzyszenia będą dotyczyły tej właśnie sprawy. Oto wnioski, które sformułowano po akcji.

Światła: nawet w ciągu dnia jeździjcie na światłach, czasem dla zwiększenia własnej widoczności, np. podczas wyprzedzania lub na skrzyżowaniu użyjcie długich.

Kierunkowskazy: używajcie ich zawsze, dzięki temu inni użytkownicy drogi będą znać wasze zamiary, co znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo, że ktoś zajedzie wam drogę.

Odblaskowe i jaskrawe kolory: zakładajcie jaksrawe ubrania lub odblaskowe kamizelki. Żywe kolory są lepiej zauważalne przez ludzkie oko, więc każdy kierowca na drodze was zauważy.

Klakson: czasem warto go użyć kiedy nie jesteście pewni czy kierowca was widzi. W mieście samochody często mają pozamykane szyby i włączone radio, więc mogą was po prostu nie usłyszeć.

Miejsce na drodze: jedźcie tak aby móc zachować bezpieczną odległość pomiędzy wami a innymi pojazdami oraz byście mogli bezpiecznie wyminąć przeszkodę na drodzę – dziurę, plamę oleju.

Dwie trzecie wypadków z udziałem motocykli spowodowanych jest przez wymuszenie pierwszeństwa na jednośladzie, do 40% wypadków z udziałem motocykli dochodzi na skrzyżowaniach z lewoskrętem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.