[sam id=”24″ codes=”true”]Ziemia tarnowska oferuje wspaniałe krajobrazy, wśród których schowane są fantazyjne skamieliny. Czeka bogactwo kultury żydowskiej, które oparło się zawieruchom wojennym, a także zabytkowe pałace i zamki.
Na południe od Tarnowa leży miasteczko Ciężkowice, w którym zachowało się sporo drewnianych i murowanych domów z głębokimi podcieniami nawet sprzed 200 lat. Niedaleko rynku można znaleźć unikalne zgrupowanie fantazyjnych skał, które w latach czterdziestych zostało uznane za rezerwat.
[sam id=”11″ codes=”true”]
Skały zbudowane z piaskowca ciekawych kształtów nabrały w wyniku erozji, która trwała przez wiele milionów lat. Rezerwat Skamieniałe Miasto to liczne ostańce, wąwozy i lasy, wśród których odnajdziesz skały o wdzięcznych nazwach Baszta, Czarownica, Ratusz i Warownia. Warto też zobaczyć położony niedaleko wąwóz Czarownic zakończony pięknym 10-metrowym Wodospadem Ciężkowickim.
Historia Żydów na ziemi Tarnowskiej związana jest miedzy innymi z osadą nad rzeką Białą, czyli Bobowa. To właśnie tu w XIX w. ukształtowała się oryginalna odmiana chasydyzmu, mająca do dziś wyznawców na całym świecie. W 1893 r. zawitał do Bobowej słynny sądecki cadyk Salomon Joachim Halberstam, który w owym czasie był jednym z najważniejszych przedstawicielu chasydyzmu w Galicji.
[sam id=”11″ codes=”true”]
Wspomnieniem po nim jest stojąca na tyłach rynku synagoga z ciekawym piętrowym gankiem rzadko spotykanym w żydowskiej architekturze. W Tarnowie także możesz odnaleźć pozostałości kultury żydowskiej. Wąska ulica prowadzi z rynku na niewielki placyk, gdzie stoi bima, jedyna pozostałość po najstarszej tarnowskiej synagodze.
Ziemia tarnowska posiada w swoich zasobach piękne zamki i pałace. Warto odwiedzić zamek w Dębnie, z którym wiąże się legenda o pięknej pannie Tarłównie zamurowanej przez ojca w niszy zamkowej. Legenda tak żywa, że nawet Niemcy podczas wojny splądrowali zamek w poszukiwaniu skarbu zamurowanego z dziewczyną.
Skarbu jednak nie znaleziono, a po całej historii pozostała legenda i snująca się nocami zjawa. Jednak co roku w Dębnie organizowany jest Turniej Rycerski, w którym rycerze stają w szranki o złoty warkocz Tarłówny.
Odwiedź koniecznie:
- Zamek w Dębnie
- Pałac Dąmbskich w Wojniczu
- Skamieniałe miasto w Ciężkowicach
- Wąwóz czarownic i wodospad w Ciężkowicach
- Synagoga w Bobowej
- Muzeum Etnograficzne w Tarnowie
- Bima w Tarnowie
- Galeria Koronki Klockowej w Bobowej
Spróbuj koniecznie:
- Chłopskiej michy w Gospodzie Rycerskiej w Tarnowie
- Pierogów z czosnkiem i majerankiem w Restauracji Braterska w Tarnowie
Proponowana trasa: