Reklama

[sam id=”24″ codes=”true”]Ziemia tarnowska oferuje wspaniałe krajobrazy, wśród których schowane są fantazyjne skamieliny. Czeka bogactwo kultury żydowskiej, które oparło się zawieruchom wojennym, a także zabytkowe pałace i zamki.

Na południe od Tarnowa leży miasteczko Ciężkowice, w którym zachowało się sporo drewnianych i murowanych domów z głębokimi podcieniami nawet sprzed 200 lat. Niedaleko rynku można znaleźć unikalne zgrupowanie fantazyjnych skał, które w latach czterdziestych zostało uznane za rezerwat.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Skały zbudowane z piaskowca ciekawych kształtów nabrały w wyniku erozji, która trwała przez wiele milionów lat. Rezerwat Skamieniałe Miasto to liczne ostańce, wąwozy i lasy, wśród których odnajdziesz skały o wdzięcznych nazwach Baszta, Czarownica, Ratusz i Warownia. Warto też zobaczyć położony niedaleko wąwóz Czarownic zakończony pięknym 10-metrowym Wodospadem Ciężkowickim.

zdjecie,600,121192,20100801,wkoncu-cos-kapie-z-wodospadu-d
Wodospad w lecie nie robi wrażenia, ale w zimie jest cudownie zamarznięty

Historia Żydów na ziemi Tarnowskiej związana jest miedzy innymi z osadą nad rzeką Białą, czyli Bobowa. To właśnie tu w XIX w. ukształtowała się oryginalna odmiana chasydyzmu, mająca do dziś wyznawców na całym świecie. W 1893 r. zawitał do Bobowej słynny sądecki cadyk Salomon Joachim Halberstam, który w owym czasie był jednym z najważniejszych przedstawicielu chasydyzmu w Galicji.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Wspomnieniem po nim jest stojąca na tyłach rynku synagoga z ciekawym piętrowym gankiem rzadko spotykanym w żydowskiej architekturze. W Tarnowie także możesz odnaleźć pozostałości kultury żydowskiej. Wąska ulica prowadzi z rynku na niewielki placyk, gdzie stoi bima, jedyna pozostałość po najstarszej tarnowskiej synagodze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Tarnowska bima robi wrażenie

Ziemia tarnowska posiada w swoich zasobach piękne zamki i pałace. Warto odwiedzić zamek w Dębnie, z którym wiąże się legenda o pięknej pannie Tarłównie zamurowanej przez ojca w niszy zamkowej. Legenda tak żywa, że nawet Niemcy podczas wojny splądrowali zamek w poszukiwaniu skarbu zamurowanego z dziewczyną.

Skarbu jednak nie znaleziono, a po całej historii pozostała legenda i snująca się nocami zjawa. Jednak co roku w Dębnie organizowany jest Turniej Rycerski, w którym rycerze stają w szranki o złoty warkocz Tarłówny.

1
Wspaniała ceglana budowla z legendą

Odwiedź koniecznie:

  1. Zamek w Dębnie
  2. Pałac Dąmbskich w Wojniczu
  3. Skamieniałe miasto w Ciężkowicach
  4. Wąwóz czarownic i wodospad w Ciężkowicach
  5. Synagoga w Bobowej
  6. Muzeum Etnograficzne w Tarnowie
  7. Bima w Tarnowie
  8. Galeria Koronki Klockowej w Bobowej

 

Spróbuj koniecznie:

  1.  Chłopskiej michy w Gospodzie Rycerskiej w Tarnowie
  2.  Pierogów z czosnkiem i majerankiem w Restauracji Braterska w Tarnowie

 

Proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.