TurystykaNa weekendZiemia tarnowska. Żydowskie historie i skalne skarby

Ziemia tarnowska. Żydowskie historie i skalne skarby [NA WEEKEND]

-

[sam id=”24″ codes=”true”]Ziemia tarnowska oferuje wspaniałe krajobrazy, wśród których schowane są fantazyjne skamieliny. Czeka bogactwo kultury żydowskiej, które oparło się zawieruchom wojennym, a także zabytkowe pałace i zamki.

Na południe od Tarnowa leży miasteczko Ciężkowice, w którym zachowało się sporo drewnianych i murowanych domów z głębokimi podcieniami nawet sprzed 200 lat. Niedaleko rynku można znaleźć unikalne zgrupowanie fantazyjnych skał, które w latach czterdziestych zostało uznane za rezerwat.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Skały zbudowane z piaskowca ciekawych kształtów nabrały w wyniku erozji, która trwała przez wiele milionów lat. Rezerwat Skamieniałe Miasto to liczne ostańce, wąwozy i lasy, wśród których odnajdziesz skały o wdzięcznych nazwach Baszta, Czarownica, Ratusz i Warownia. Warto też zobaczyć położony niedaleko wąwóz Czarownic zakończony pięknym 10-metrowym Wodospadem Ciężkowickim.

zdjecie,600,121192,20100801,wkoncu-cos-kapie-z-wodospadu-d

Historia Żydów na ziemi Tarnowskiej związana jest miedzy innymi z osadą nad rzeką Białą, czyli Bobowa. To właśnie tu w XIX w. ukształtowała się oryginalna odmiana chasydyzmu, mająca do dziś wyznawców na całym świecie. W 1893 r. zawitał do Bobowej słynny sądecki cadyk Salomon Joachim Halberstam, który w owym czasie był jednym z najważniejszych przedstawicielu chasydyzmu w Galicji.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Wspomnieniem po nim jest stojąca na tyłach rynku synagoga z ciekawym piętrowym gankiem rzadko spotykanym w żydowskiej architekturze. W Tarnowie także możesz odnaleźć pozostałości kultury żydowskiej. Wąska ulica prowadzi z rynku na niewielki placyk, gdzie stoi bima, jedyna pozostałość po najstarszej tarnowskiej synagodze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ziemia tarnowska posiada w swoich zasobach piękne zamki i pałace. Warto odwiedzić zamek w Dębnie, z którym wiąże się legenda o pięknej pannie Tarłównie zamurowanej przez ojca w niszy zamkowej. Legenda tak żywa, że nawet Niemcy podczas wojny splądrowali zamek w poszukiwaniu skarbu zamurowanego z dziewczyną.

Skarbu jednak nie znaleziono, a po całej historii pozostała legenda i snująca się nocami zjawa. Jednak co roku w Dębnie organizowany jest Turniej Rycerski, w którym rycerze stają w szranki o złoty warkocz Tarłówny.

1

Odwiedź koniecznie:

  1. Zamek w Dębnie
  2. Pałac Dąmbskich w Wojniczu
  3. Skamieniałe miasto w Ciężkowicach
  4. Wąwóz czarownic i wodospad w Ciężkowicach
  5. Synagoga w Bobowej
  6. Muzeum Etnograficzne w Tarnowie
  7. Bima w Tarnowie
  8. Galeria Koronki Klockowej w Bobowej

 

Spróbuj koniecznie:

  1.  Chłopskiej michy w Gospodzie Rycerskiej w Tarnowie
  2.  Pierogów z czosnkiem i majerankiem w Restauracji Braterska w Tarnowie

 

Proponowana trasa:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ