Odpowiednie przygotowanie samochodu to gwarancja bezpiecznej jazdy nawet w trudnych warunkach, o które nietrudno podczas rajdów samochodowych. Choć sport ten dostarcza dużo emocji i ma wielu zwolenników, nie można zapominać, że niesie ze sobą spore niebezpieczeństwo. Dlatego też warto zadbać o właściwe przygotowanie zarówno pojazdu, jak i siebie, zwłaszcza gdy poważnie myśli się o profesjonalnej jeździe. W związku z tym przygotowaliśmy to zestawienie niezbędnych elementów wyposażenia każdego bolidu oraz przydatnych akcesoriów dla załogi.

Obowiązkowe elementy samochodu rajdowego

Bezpieczeństwo jazdy to kwestia najwyższego priorytetu. Trzeba więc odpowiednio przygotować wnętrze pojazdu. Każdy bolid powinien mieć zainstalowane przynajmniej te elementy:

Klatki bezpieczeństwa

Element absolutnie konieczny, jeśli myśli się o profesjonalnych startach. Nie jest on wymagany przy zawodach amatorskich (np. KJS), ale mimo to warto rozważyć jego montaż także przy takich startach. Zadaniem klatki jest wzmocnienie konstrukcji pojazdu, co ma ogromne znaczenie przy wypadkach i często ratuje życie załogi. Ich konstrukcja pozwala na równomierne rozłożenie sił uderzenia na wszystkie jej części, a co za tym idzie wygłuszenie ich i zmniejszenie uszkodzeń. Najtrwalsze klatki (wykonane z najmocniejszych materiałów) są w stanie utrzymać bez większych zmian kształt auta nawet przy bardzo poważnych wypadkach, np. wielokrotnego dachowania.

Fotele kubełkowe

Zapewniają idealne trzymanie kierowcy i pilota. Ponadto umożliwiają czucie auta plecami. Siedząc w takich fotelach, załoga nie przemieszcza się nawet na najostrzejszych zakrętach. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w tzw. uszy zapewniające stabilizację głowy i usztywnienie szyi. Bardzo ważne jest, aby dobrać siedzenie do sylwetki. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów „kubłów” o różnych konstrukcjach, parametrach i oczywiście cenie. Najprostsze z nich są oparte o konstrukcje z rurowego stelażu, ale są one coraz rzadziej dopuszczane przy profesjonalnych zawodach ze względu na ograniczone bezpieczeństwo.

Wybierając fotele, szczególną uwagę należy też zwrócić na mocowania. Najlepiej jest wybierać te dedykowane konkretnemu modelowi auta, gdyż te uniwersalne rzadko kiedy rzeczywiście pasują do każdej podłogi. Mocowania są także elementem, który jest bardzo wnikliwie sprawdzanym przed każdym starem i często ich zły dobór to prosta droga do dyskwalifikacji.

Pasy szelkowe

Stanowią uzupełnienie foteli kubełkowych. Dzięki wielopunktowym pasom bezpieczeństwa siedzący jest dociskany do fotela i nie przemieszcza się nawet przy dużych przeciążeniach, o które nietrudno w czasie rajdu. Ma to też wręcz kolosalne znaczenie, gdy dojdzie do wypadku.

Ważne dla bezpieczeństwa akcesoria

samochód rajdowy podczas wyścigu

Przygotowując samochód do udziału w rajdach, warto także wyposażyć się w akcesoria istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Zwłaszcza że przynajmniej część z nich jest wymagana przy startach w profesjonalnych rajdach (pełna lista wymaganego sprzętu jest najczęściej dostępna w regulaminie zawodów). Oto kilka ważniejszych z nich.

Odzież rajdowa

Choć swoje kosztują, warto zdecydować się na kombinezony z homologacją FIA. Nie tylko umożliwiają one starty w profesjonalnych zawodach, ale też świetnie chronią przed olejami i brudem, a nawet są odporne na ogień. Dzięki temu dają załodze czas na opuszczenie pojazdu w sytuacji kryzysowej. Zapewniają także dużą wygodę i nie krępują ruchów, co także jest bardzo ważne. Dodatek do kombinezonu stanowią specjalne rękawice, chroniące w podobny sposób dłonie i zapewniające pewny chwyt.

Kaski

Chyba nie trzeba nikomu przypominać, jak ważna jest ochrona głowy. Warto wybierać modele z wbudowanym interkomem (lub dokupić go osobno), dzięki czemu komunikacja pilota z kierowcą nie będzie zakłócana bez względu na panujące wokół warunki. Coś takiego jak zagłuszenie instrukcji pracą silnika może się bowiem fatalnie skończyć.

kask kierowcy rajdowego

Szyby z poliwęglanu

Są one wysoce odporne na uszkodzenia udarowe, przez co wytrzymują spore obciążenia i nie pękają tak łatwo w trakcie wypadku. Nie zmniejszają także widoczności, gdyż pozostają tak przezroczyste, jak pleksiglas.

Kierownice rajdowe

Bezbłędne sterowanie autem to kluczowa kwestia przy szybkiej jeździe. Modele stworzone z myślą o rajdach bez wątpienia właśnie w tym pomogą. Ponadto mają one wyraźne oznaczenia, umożliwiające błyskawiczne określenie ich pierwotnego położenia.

Noże do pasów

Kolejny niezbędny element ekwipunku. Dzięki nim można uwolnić się z pasów bezpieczeństwa w kryzysowej sytuacji. Często są jednocześnie także młotkami umożliwiającymi robicie szyb, jeśli zajdzie taka konieczność.

Kołnierze

Proste konstrukcje pozwalające dodatkowo ustabilizować głowę i szyję, zabezpieczając je przed urazami.

Gdzie kupić potrzebny sprzęt i przydatne dodatki?

Wszystkie przedstawione tutaj elementy wyposażenia samochodów i załóg rajdowych oraz wiele więcej (m.in. dodatkowe wyposażenie dla pilota, buty, felgi, torby na drzwi itd.) znaleźć można w sklepach dedykowanych motorsportowi. Jednym z nich jest Inter Rally — w jego asortymencie dostępne są wszystkie produkty niezbędne do startu w zawodach, zarówno tych amatorskich, jak i pełni profesjonalnych.

Podsumowanie

Odpowiednie przygotowanie auta i załogi nie tylko umożliwi start w różnego typu zawodach motorowych, ale także zapewni bezpieczeństwo w nawet najtrudniejszych warunkach. Nawet w przypadku jazdy amatorskiej nie powinniśmy się ograniczać wyłącznie do wymaganego minimum — zdrowie i życie jest bowiem ważniejsze niż zaoszczędzone pieniądze.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.