Podstawowe zasady jazdy i parkowania z przyczepą jednoosiową

-

Wydaje się, że parkowanie z przyczepą powinno być o połowę trudniejsze niż parkowanie samochodem osobowym. Ale czy tak jest na pewno? Czy może da się takie parkowanie opanować kompleksowo, stosując kilka uniwersalnych wskazówek?

Jazda z przyczepą w świetle zasad i kodeksu

Jak wiedzą wszyscy kierowcy, inne jest parkowanie na placu manewrowym i inne parkowanie w przestrzeni miejskiej, gdzie poza umiejętnościami liczy się również opanowanie, które pomaga w walce z nerwami kierowców, którzy czają się za naszymi plecami. Uproszczona definicja przyczepy każe ją definiować jako pojazd kołowy bez własnego napędu, który holowany jest w ramach przepisów kodeksu drogowego przez pojazd silnikowy. Co ważne, w przypadku jazdy z przyczepą to uprawnienia do jej holowania, które wedle przepisów mówią, że jeśli kierowca posiada wyłącznie prawo jazdy kategorii B, może kierować pojazdem, którego masa wraz z przyczepą nie może przekraczać wagi 4250 kg (maksymalna waga zestawu samochód+przyczepa tzw. lekka). Jednak sama masa to tylko jedno z ograniczeń dla kierowców samochodów z przyczepami. Ponadto powinni oni zapoznać się z maksymalnymi prędkościami, z jakimi poruszać się mogą pojazdy holujące przyczepy (np. W przypadku jazdy po autostradzie będzie to prędkość maksymalna rzędu 80 km/h).

Jazda i parkowanie z przyczepą jednoosiową w praktyce

Będąc posiadaczem/kierowcą zestawu; samochód osobowy + przyczepa trzeba przede wszystkim zadać o płynność jazdy. Co to oznacza? Samochód holujący przyczepę nie zachowuje się tak samo jak samodzielna jednostka. Warto więc wziąć pod uwagę nie tylko zachowanie równej prędkości, ale także nieco szersze podejście do łuków, a zwłaszcza pokonywanie skrzyżowań. Dodatkowo warto mieć na uwadze fakt, że droga hamowania w przypadku zestawu samochód+przyczepa jest dłuższa niż w przypadku samochodu osobowego. W praktycznym ujęciu ma to szczególne znaczenie przy śliskiej nawierzchni, która sprawia, że przyczepa może zostać wyniesiona na zewnętrzną stronę, co przy jej obciążeniu będzie dla pasażerów holującej osobówki szczególnie niebezpieczne. Jednak samo zachowanie przyczepy jest też zdeterminowane rozłożeniem na niej ładunku – jeśli będzie nieprawidłowe, stabilność przyczepy będzie zaburzona. Przed pierwszą jazdą z przyczepą jednoosiową warto przynajmniej teoretycznie zapoznać się z zasadami parkowania, które są nieco inne niż w przypadku osobówek.

Niemniej jednak istotnym elementem sprawnego manewrowania z przyczepą w przestrzeni miejskiej i innych trudnych warunkach jest posiadanie stabilnej, homologowanej przyczepy jednoosiowej, wykonanej z dobrej jakości materiałów. A takie właśnie przyczepy znaleźć można na carro.com.pl. Zaletą kupowania przyczep w sprawdzonych sklepach jest gwarancja oraz pewność szczegółowej informacji dotyczącej każdego produktu, jego jakości, certyfikacji, jakości spawanych łączeń, burt itp. Warto na takie detale zwrócić uwagę, bo to one w ogromnej mierze decydują o żywotności używanych na co dzień przyczep, niezależnie od ich przeznaczenia.

Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY