Transalpina (DN67C) to najwyżej położona droga Rumunii. Nie tak sławna jak Szosa Transfogaraska, zapewnia jednak nie mniej wspaniałe widoki. Jej niewątpliwą zaletą jest przebieg wśród szczytów.

Transalpina jest jedną z trzech dróg biegnących w poprzek rumuńskich Karpat.  Osiąga maksymalną wysokość 2 145 m. npm. Mnogość serpentyn i bardzo trudne miejscami warunki drogowe sprawiają, że przebycie odcinka o długości 146 km zajmuje kilka godzin.

Rumuni nazywają Transalpinę Drumul Regelui, czyli Drogą Królów. Legenda głosi, że pierwotnie szlak wytyczyły legiony rzymskie, podczas wojny z Dakami zamieszkującymi ówczesną Trację. Naukowcy twierdzą zaś, że droga ta służyła Rzymianom do komunikacji z Sarmizegetusą, najważniejszym miastem Imperium Rzymskiego na tym terenie. Jeszcze inna teoria jako twórcę Transalpiny wskazuje króla Karola II, co tłumaczyłoby przydomek “Droga Królów”.

Najwyższym punktem jest przełęcz Urdele, gdzie droga osiąga 2 145 m. npm. Z tego powodu w miesiącach zimowych Transalpina jest zamknięta dla ruchu. D0 2007 roku droga ta miała nawierzchnię szutrową. W kwietniu 2012 roku na całej długości trasy pojawił się asfalt.

Transalpina – INFORMACJE

Długość trasy 146 km

Nawierzchnia asfalt

Maksymalne nachylenie 13%

Maksymalna wysokość 2 145 m. npm.

Serpentyny tak

Stopień trudności średni

Transalpina – mapa

Transalpina – film

3 KOMENTARZE

  1. Transalpina nie jest w calośći pokryta asfaltem zdarzaja sie miejsca bez asfaltu(od strony północnej). Wiem bo bylem w tym roku. Warto o tym wiedziec bo ktoś jadac np r1 moze sie troszke zdziwic :) Tak jak mi kopara opadla ze nie ma asfaltu a jechalem zx9r wiec kiepskim enduro:P

  2. Pomimo że byłem. Przejechałem Transfogarską i nie tylko. Ciągle przegadam materiały innych i przeżywam to po raz kolejny :D. GORĄCO POLECAM. Ja się dowartościowałem ;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here