Policja zakupi nowe, precyzyjne lidary LaserCam4 – taka informacja obiegła niedawno główne polskie portale. Sęk w tym, że informacja jest nieprawdziwa, bo policja jak zwykle kupuje badziewie, a mainstreamowi dziennikarze piszą bzdury.

Całe zamieszanie zaczęło się od informacji o nowym mierniku laserowym testowanym przez polską policję – LaserCam 4, produkowanym przez amerykańską firmę Kustom Sugnals. Urządzenie umożliwia precyzyjną identyfikację pojazdu, śledzenie go i dokładny pomiar jego prędkości. Wielu dziennikarzy w euforii obwieszczało koniec “cwaniactwa” związanego z uchylaniem się od mandatów.

Informacja o LaserCam 4 zbiegła się z wiadomością o planowanym przez policję zakupie 400 mierników laserowych. Mało który dziennikarz sprawdził, że policja wcale nie wybrała LaserCam 4, ale nieco tańszy LTI 20-20 TruCam, czyli niemal to samo urządzenie, którego policja używa obecnie. Lidar ten znany jest z wady fabrycznej, polegającej na rozbieżności punktu promienia lasera i punktu widzianego w wizjerze przez wykonującego pomiar policjanta. Wada ta była powodem kilku wyroków uniewinniających kierowców od zarzutu przekroczenia prędkości.

Ponadto, w odróżnieniu od urządzenia LaserCam 4, lidar LTI 20-20 TruCam, nie spełnia podstawowych warunków, jakim powinny podlegać urządzenia pomiarowe używane przez policję. W myśl tych przepisów, urządzenie musi nie tylko wskazywać prędkość i godzinę pomiaru, ale także jednoznacznie identyfikować mierzony pojazd. Tej cechy LTi 20-20 nie posiada.

Tak więc mamy ponownie do czynienia z sytuacją niesłychaną. Niezależne media nagłaśniają problem nadużyć popełnianych przez policję (mówili o tym między innymi anuluj-mandat.pl, certare.pl, prawokierowcy.pl), sądy coraz częściej uniewinniając kierowców od mandatów nałożonych na podstawie fałszywych pomiarów, zaś urządzenia są niezgodne z polskim prawem. Co robi polska policja? Idzie w zaparte i kupuje nielegalny sprzęt. Ja chyba czegoś nie rozumiem…ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.