Produkcja i obróbka metalowych części to skomplikowany proces wymagający stosowania innowacyjnych narzędzi i precyzji. Technologia na szczęście udostępnia nam wiele wspaniałych możliwości. Dzięki nim jesteśmy w stanie doprowadzić realizację projektów do perfekcji. Świetnym przykładem jest śrutowanie. Wykorzystywane jest ono m.in. w przemyśle motoryzacyjnym. Kiedy jeszcze?

Na jakim etapie śrutownica to obowiązkowy element wyposażenia warsztatu? Jakie są zalety śrutowania i co to w ogóle jest? Spróbujemy odpowiedzieć na wiele popularnych pytań pojawiających się u naszych czytelników. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Co to jest śrutowanie?

Proces śrutowania stali to metoda czyszczenia lub obróbki elementów wykonanych z metalu (np. aluminium, miedzi lub stali). Modyfikowanie kształtu lub pozbywanie się zanieczyszczeń, lakierów i korozji z komponentów metalowych, odbywa się dzięki stosowaniu materiałów posiadających właściwości ścierne (np. drobnego śrutu, szkła, piasku, czy nawet rozdrobnionych łupin orzechów). Przebieg prac zależy w dużej mierze od konstrukcji samej śrutownicy, ponieważ wyróżniamy wiele rodzajów urządzeń. Przybliżymy je nieco szerzej w dalszej części przygotowanego materiału.

Zastosowanie śrutowania w przemyśle motoryzacyjnym

Skoro przy pomocy śrutowania można poddawać obróbce i modyfikacjom metalowe podzespoły, nic dziwnego, że proces ten szybko znalazł zastosowanie w motoryzacji. Z jego pomocą można stale modernizować i udoskonalać części mechaniczne, które będą idealnie do siebie pasować.

Śrutowanie zda również egzamin w przypadku renowacji i regeneracji całych maszyn lub komponentów. Usługa perfekcyjnie zdaje egzamin przy pozbywaniu się resztek lakieru lub korozji. Użycie śrutownicy nie tylko pozwala osiągnąć wysoki poziom precyzji, ale także gwarantuje efektywność i bezpieczeństwo – co dla specjalistów ds. mechaniki lub produkcji jest szczególnie istotne.

Śrutownica to narzędzie, które perfekcyjnie sprawdzi się przy takich czynnościach jak obróbka:

  • odlewów z mosiądzu lub aluminium,
  • komponentów tłoczonych na zimno,
  • elementów hartowanych,
  • sprężyn,
  • stalowych podzespołów.

Jaką śrutownicę warto wybrać?

Podjęcie właściwej decyzji zakupowej będzie mieć ogromny wpływ na rozwój i efektywność Twojego przedsiębiorstwa. Warto więc wiedzieć, jak wybrać właściwą śrutownicę, by była ona satysfakcjonująca pod każdym względem.

Do dyspozycji klientów są m.in. śrutownice:

  • wirnikowe,
  • przelotowe,
  • bębnowe,
  • zawieszkowe,
  • specjalistyczne.

Jak one działają?

W śrutownicach wirnikowych należy ustawić obrabiany przedmiot na specjalnie przygotowanym obrotowym stole. Ten z kolei napędzany jest przy pomocy silnika i konstrukcji opartej na podzespołach mechanicznych. W równie popularnych śrutownicach zawieszkowych, wyroby instalowane są na dostosowanych do tego zawieszkach obrotowych (tzw. hakach). Śrutownice bębnowe (inaczej znane jako wsadowo-nieckowe) wystawiają natomiast produkty na działanie wachlarza śrutu, tworząc detale w sposób idealny.

Nie można jednak zapominać o śrutownicach specjalistycznych. Najczęściej są one jednak eksploatowane przez ekspertów i zasada działania jest na tyle zróżnicowana, że warto poświęcić im cały oddzielny materiał.

Z wyjątkiem ww. śrutownic, wyróżniamy jeszcze komory śrutownicze. Wykorzystywane są one do obróbki wielkogabarytowych elementów o ponadprzeciętnych rozmiarach. Znajdują także zastosowanie w przypadku przestrzennych detali. Wyróżniamy m.in. komory śrutownicze do obróbki ręcznej i automatycznej. Druga grupa wymienionych konstrukcji posiada wiele funkcji pozwalających na automatyzację, profesjonalizację i poprawę wydajności realizacji zadań.

Pamiętaj jednak o tym, by zawsze inwestować w sprawdzone konstrukcję od renomowanych producentów. Dzięki złożonym systemom, rośnie bezpieczeństwo użytkowników, co powinno być priorytetem dla każdego przedsiębiorcy i specjalisty. Zobacz zatem, co Blastech może Ci zaoferować i przekonaj się, jak wiele opcji jest na wyciągnięcie ręki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.