Kontrola najważniejszych podzespołów, ubezpieczenie i trasa dojazdu – to tylko kilka spośród rzeczy, jakie musisz sprawdzić przed wyjazdem w daleką podróż. Jeśli chcesz bezpiecznie dojechać do celu i cieszyć się wymarzonym urlopem, do drogi przygotuj również swój samochód.

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Jeśli planujesz wyjazd wakacyjny własnym samochodem, to obok zarezerwowania noclegu i zakupu akcesoriów plażowych, w przygotowaniach uwzględnij również przegląd swojego samochodu. Nawet niewielka usterka może skutecznie popsuć wakacyjną podróż lub zagrozić twojemu bezpieczeństwu. Oto kilka najważniejszych elementów, na które musisz zwrócić uwagę, zanim udasz się na wyjazd wakacyjny własnym samochodem.

Wizyta u mechanika

Przygotowania do dalekiej podróży po Europie należy zacząć przede wszystkim od sprawdzenia najważniejszych podzespołów w profesjonalnym serwisie. Mechanik sprawdzi stan układu hamulcowego, wydechowego, chłodniczego, kondycję zawieszenia, amortyzatorów itd. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko usterki. Wizytę w serwisie najlepiej jest zaplanować przynajmniej na tydzień przed wyjazdem, aby znaleźć czas na naprawdę ewentualnych uszkodzeń.

Sprawdź OC

Kolejną rzeczą jest sprawdzenie ważności polisy OC oraz zakresu usług, jakie ubezpieczyciel świadczy. Dodatkowa usługa Assistance może Ci bowiem zapewnić możliwość holowania na koszt ubezpieczyciela granicami kraju. Z kolei jeśli cel twojej podróży znajduje się poza granicami Unii Europejskiej, należy posiadać również Zieloną Kartę OC. Z reguły ubezpieczyciele wydają ją swoim klientom za darmo lub za niewielką dopłatą.

Nawigacja

Choć tradycyjne papierowe mapy są nieodłączną częścią turystyki, to w przypadku podróży samochodem nie są najlepszym rozwiązaniem. Mapę papierową schowaj do plecaka i zachowaj na czas wędrówki, natomiast podczas jazdy samochodem postaw na nawigację gps. Zanim jednak ruszysz, sprawdź czy twój model uwzględnia mapy dla docelowego kraju, a także przekonaj się, kiedy miała miejsce ostatnia aktualizacja oprogramowania – dzięki temu unikniesz nerwowego poszukiwania hotelu, w którym zarezerwowałeś nocleg. A jeśli jeszcze nie masz nawigacji, sprawdź dostępne modele GPS w Euro RTV AGD.

1

Podstawowe narzędzia

Nawet pomimo pomyślnie przeprowadzonego badania technicznego pojazdu oraz usunięcia usterek, na wyposażeniu twojego samochodu powinny znaleźć się podstawowe narzędzia. Komplet kluczy, lewarek i linka holownicza to podstawa. Warto do tego dodać również kilka dodatkowych elementów, jak np. latarkę czołówkę, która będzie nieocenioną pomocą np. podczas zmiany koła po zmroku.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Polskie prawo nakłada na kierowców obowiązek posiadania w samochodzie trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy. Niektóre kraje europejskie nie mają takich wymogów, jednak sprzęt ten należy pozostawić w samochodzie. Ponadto obok trójkąta i gaśnicy, kierowca ma także obowiązek posiadać kamizelkę odblaskową. Przepisy nie określają konieczności przewożenia apteczki pierwszej pomocy w samochodzie, jednak jadąc w daleką podróż z pewnością warto ją mieć.

1 KOMENTARZ

  1. NO jasne, że bezpieczeństwo jest najwazniejsze dlatego ja pierwsze co robię to oddaję moje autko do przeglądu. Mam zaufaną stacje kontroli Speed car u mnie w Jeleniej Górze gdzie bezproblemowo zrobią mi przegląd jak się wczśniej umówię :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.