_WARTO PRZECZYTAĆPolicjant każe odblokować telefon i usunąć nagranie video lub zdjęcie? Co zrobić...

Policjant każe odblokować telefon i usunąć nagranie video lub zdjęcie? Co zrobić w takiej sytuacji i jak stanowi prawo?

-

Wydawać się może, że sytuacja z tytułu jest kuriozalna, jednakże podczas kontroli policjant może poprosić nas o odblokowanie naszego telefonu. Jak zachować się w takiej sytuacji i czy mundurowy ma do tego prawo?

Coraz częściej w Internecie się publikowane relacje z zatrzymań, w których osoba kontrolowana skarży się na to, że policjant kazał odblokować prywatny telefon. Najczęściej chodzi o usunięcie nagranego przed chwilą video lub zrobionego zdjęcia. O takich sprawa coraz częściej robi się głośno, jednakże szybko kwestie prawne wyjaśnili prawnicy. Okazuje się, że udzielenie jednoznaczniej odpowiedzi na to pytanie jest bardzo trudne.

– W największym skrócie można powiedzieć, że jednym z podstawowych elementów zasady prawa do obrony i jednym z fundamentów rzetelnego procesu karnego jest zakaz zmuszania kogokolwiek do dostarczania dowodów na swoją niekorzyść. Inną sprawą pozostaje natomiast to, że odmowa dobrowolnego ujawnienia danych może w pewnych sytuacjach wiązać się z próbami pozyskania ich bez aktywności samego zatrzymanego czy podejrzanego. – skomentował dr hab. Szymon Pawelec z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Wobec tego policjant nie ma prawa do zmuszenia obywatela do odblokowania smartfona, ale także do udostępnienia lub usunięcia jego zawartości, nawet wtedy, gdy jest on podejrzany o popełnienie przestępstwa. Regulują to przepisy, w których znajdziemy zapisy dotyczące składania zeznań na własną niekorzyść. Brak współpracy i jakiekolwiek podejrzenia mogą się jednak wiązać z tym, że funkcjonariusze mogą zatrzymać właściciela na 48 godzin.

– Jeżeli właściciel telefonu nie będzie chciał go odblokować, to policja może dokonać jego zatrzymania – jeżeli są uzasadnione podejrzenia, że w telefonie znajdują się informacje świadczące o popełnieniu czynu zabronionego czy materiały mogące stanowić dowód w sprawie karnej. – dodaje adwokat Anna Paszkowska-Wójcik z kancelarii Klisz i Wspólnicy.

Czy policja może gonić motocyklistę? Co grozi za niezatrzymanie się do kontroli 2021?

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Wiktor Seredyński
Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ