Reklama

[sam id=”24″ codes=”true”]Podlasie środkowe to malownicza kraina, gdzie meandrami pośród wzgórz płynie Bug odwiedzając kresowe senne miasteczka. Wspaniałe pałace i klasztory świadczą o dawnych latach świetności tych terenów. Jest tu też smutna karta historii.

Wspaniały zamek książąt mazowieckich znajdujący się w Liwie to jeden z najcenniejszych zabytków. Krępa ceglana wieża wsparta na masywnych podporach jest widoczna z daleka. We wnętrzach znajduje się imponująca kolekcja militariów, a co roku w czerwcu odbywa się festyn archeologiczny, podczas którego prowadzone są prezentacje historyczne na najwyższym poziomie.

[sam id=”11″ codes=”true”]

SONY DSC
Ruiny zamku w Liwie

O dawnej świetności świadczą też piękne pałace. Jednym z nich jest klasycystyczny pałac Ogińskich w Siedlcach stojący w parku miejskim, który niegdyś był najpiękniejszym romantycznym ogrodem w Polsce. Siedlecki pałac gościł wybitnych myślicieli polskiego oświecenia.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Niedaleko stoi kaplica Ogińskich, która stała się mauzoleum tego rodu. Kolejny obiekt zasługujący na odwiedziny to znajdujący się w Korczewie pałac, którego park graniczy z rezerwatem “Dębnik”. Możesz podziwiać tam piękne okazy dębów. Za najciekawszy architektonicznie i najbardziej bajkowy na tych terenach uznaje się jednak pałac w Patrykozach.

2
Mały lecz bajkowy pałac w Patrykozach

W pięknym i sielskim krajobrazie Podlasia znajdują się także miejsca tragiczne, które ukazują fragment historii najnowszej. Takim miejscem jest niewątpliwie były obóz zagłady w Treblince. Tutaj w latach 1941-1944 zginęło kilkaset tysięcy osób polskiego i żydowskiego pochodzenia. To właśnie tu w 1942 roku zginął Janusz Korczak – wybitny pisarz i pedagog.

2781548259_84e89c935c_o
Memoriał zagłady w Treblince

 Odwiedź koniecznie:

  1. Świętą górę Grabarkę,
  2. Zamek w Liwie,
  3. Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince,
  4. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu,
  5. Pałac w Korczewie,
  6. Pałac Ogińskich w Siedlcach,
  7. Pałac w Patrykozach.

 

Spróbuj koniecznie:

  1. Kołdunów litewskich w Restauracji Krasnodębski w Węgrach,
  2. Kartaczy w Restauracji Astoria w Ciechanowcu.

 

Proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.